Pankrotistunud elektroonikatehas tõuseb uute omanike abil jalule

Kristiina Randmaa 12. juuli 2004, 00:00

Möödunud kuul esitas Rootsi elektroonikatootja LEAB (Lövanger Elektroniks AB) siinne tütarfirma LEAB Eesti OÜ pankrotihaldurile taotluse osta Intrinsic Electronicsi pankrotivarad, pakkudes nende eest 1,7 miljonit krooni. Pankrotitoimkond otsustab Intrinsic Electronicsi pankrotivarade müümise LEABile tõenäoliselt sel nädalal, lausus pankrotihaldur Peeter Allikvere.

Allikvere, kelle käes on hetkeseisuga umbes 20 võlanõuet, usub, et firma võlad võivad ulatuda 10 miljoni kroonini, millele lisanduvad veel liisingukohustused.

?Pakkumine on hea,? hindas ta ostupakkumist. ?Tegu on usaldusväärse firmaga, kellel on Hansapangaga võrdväärne krediidireiting,? lisas ta.

Elektroonika allhankega tegeleva Rootsi LEABi käive oli 2002. aastal 336,6 miljonit krooni, kasum 1,5 miljonit krooni, keskmine töötajate arv oli 167. Pärast kriisi telekommunikatsioonisektoris hakkas firma valmistama ka turva - ja tööstuselektroonikat, mis on nüüdseks saanud kandvamaks haruks. Eestis hakatakse peamiselt tegelema elektroonika- ja mehaanikatoodete montaa?iga.

Intrinsic Electronics läks pankrotti selle aasta märtsis, mil firma juht ja suuromanik rootslane Sten Mogard oli sunnitud ise kohtusse viima pankrotiavalduse. Selleks hetkeks oli 70?100 miljonit krooni aastakäibeks plaaninud firma saanud töötada vaid aasta ja kaks kuud. 2003. aasta käive oli 4,2 miljonit krooni, kahjum 8 miljonit.

Varem oli aga Mogard edukalt Eestis käivitanud elektroonikatehase Stoneridge Electronics.

Firma juhtide sõnul Intrinsic Electronicsi äriplaan ebaõnnestus, sest oodatud tellimusi lihtsalt ei saabunud. ?Paljud, kes meie vastu huvi tundsid, testisid tervet Eesti elektroonikatööstust ja tegelikult ei olnudki neil tõsisemaid kavatsusi,? ütles eestlane Avigdor Vasserman, kes Mogardi kõrval oli firma väikeomanik.

Üllatuslikult saab Vassermanist peagi tootmist alustava LEAB Eesti OÜ tehase juht. ?Ma kaotasin väga perspektiivse tuleviku, aga ilmselt ma saan selle nüüd tagasi,? ütles ta selle kohta.

Mitmete elektroonikatootjatega läbirääkimisi pidanud LEAB alustab siinset tootmist augustikuus Intrinsic Electronicsi endistes ruumides Mustamäel Laki tänaval, teiste sama sektori tootjate, JOT Eesti ja Febec Elektroonika kõrval. Firma toob osa tootmisest Põhja-Rootsis Lövangeris asuvast tehasest Eestisse, investeerides esimesel aastal siia 4,2 miljonit krooni. Intrinsic Electronics investeeris siia 12 miljonit krooni.

Avigdor Vassermani sõnul räägib ta isiklikult läbi märtsis tööta jäänud 16 inimesega, et pakkuda neile uues firmas tööd. Töötukassa andmetel ei saanud need inimesed töötukassast hüvitist. Aasta lõpuks peaks tehases töötama umbes 17 monteerijat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:35
Otsi:

Ava täpsem otsing