EL julgustab taotlema teadusraha

Kristiina Randmaa 14. juuli 2004, 00:00

?ELi uute liikmete väike- ja keskmised ettevõtted ei ole oma eeliseid veel ära kasutanud,? on kirjutatud ajakirjanikele jagatud infomaterjalis. ?Seni on vaid 12,7% kõigist taotlustest osaleda 6. raamprogrammi esimestel pakkumistel tulnud uutest liikmesmaadest.? 6. raamprogramm on Euroopa Liidu teadusuuringute programm, mis jagab 25 liikmesriigi vahel igal aastal 310 miljardit krooni. Spetsiaalselt väike- ja keskmistele ettevõtetele mõeldud raha selles on 7,3 miljardit krooni. Meetmed on mõeldud ELi konkurentsivõime parandamiseks.

Euroopa Komisjoni pressisekretäri Patrick Vittet-Philippe sõnul võiksid väike- ja keskmise suurusega ettevõtted mängida Euroopa konkurentsivõime parandamisel tähtsamat rolli, kui nad orienteeruksid rohkem teadus- ja arendustegevusele ja innovatiivsusele. ?Pakutav raha ei lähe elektri maksmiseks, vaid teaduseks. Kõik projektid on piiriülesed, rahvustevahelised,? ütles ta.

Väike- ja keskmise suurusega ettevõtted moodustavad 66% Euroopa erasektori tööhõivest ning 50% uutest loodavatest töökohtadest. ?Väike- ja keskmise suurusega ettevõtted on majandusliku konkurentsivõime nurgakivid,? lisas Euroopa teadusvolinik Philippe Busquin, julgustades Eesti ettevõtted taotlema raamprogrammist teadusraha.

Äsja uue projektiga alustanud Tartu geenitehnoloogiafirma Asper Biotech eelistab riskikapitali ees Euroopa Liidu teadusprogrammi abiraha.

?Kui mul on valida, kas riskikapital või ELi abi, siis valin viimase,? ütles Asper Biotechi juht Indrek Kask. ?Esimestele peab alati midagi kiiresti tagasi andma,? põhjendas ta.

Kask lisas, et tahab julgustada ka teisi Eesti ettevõtted raha taotlema, sest tegu pole ületamatu ettevõtmisega.

Varem on Asper Biotech kasutanud riskikapitali abi, samuti laene Eesti valitsuselt.

?Raha saamine polnud väga raske, aga lihtne ta ka ei olnud,? kommenteeris Indrek Kask abiraha taotlust ELi 6. raamprogrammist. Projekti kirjutamiseks kulus umbes 3 kuud.

Tartus asuv geenitehnoloogiafirma sai mõned kuud tagasi Euroopa Liidu teadusprogrammilt peaaegu 8 miljonit krooni. See moodustab umbes poole nende äsja alustatud projekti HotSolutes eelarvest, millesse on kaasatud partnereid 10 riigist ja millega on seotud peaaegu 30 inimest. Populistliku seletuse järgi tegeletakse projektis kemikaalidega, mis muudavad bioloogilisi reaktsioone oluliselt paremaks.

?Absoluutselt,? vastas Indrek Kask küsimusele, kas Asperi jaoks on tegu tuluprojektiga. Täpsemalt selgub projekti edu kahe aasta pärast, kui kemikaalid on välja töötatud. Praegu on Asper ja partnerid jõudnud projektiga tegeleda kaheksa nädalat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing