Hiiu Kalur otsib võimalusi ellujäämiseks

Anne Oja 16. juuli 2004, 00:00

Hiiu Kaluri, Dagomari, Läätsa Kalatööstuse ja Moonsund Shippingu maksuvõlg kasvas juunis hüppeliselt, kokku ligi neli miljonit krooni. Dagomarile kuulunud Permare on samal ajal juba pankrotis ja riigil seni saamata 2,8 miljonit maksukrooni.

Eile lubas põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) Sapardist 4 miljonit krooni toetust saanud Läätsa Kalatööstust kontrollima minna. Kui abirahast ehitatud hoonet kasutatakse pärast konserviliini Venemaale viimist mõnel muul eesmärgil kui kalatoodete tootmiseks, nõuab PRIA raha tagasi.

Maksuamet on osa võlgu tänaseks pööranud sundtäitmisele. Lisaks Dagomari ajatatud maksuvõlale peab Hiiu Kalur läbirääkimisi Moonsund Shippingu ning Läätsa Kalatööstuse võlgade ajatamiseks.

Hiiu Kaluri finantsjuhi Urmas Reimanni sõnul on maksuametile lubatud, et maksuvõlgade täiendavaks ajatamiseks pannakse osa vara müüki. Mida nimelt, ei soostunud Reimann ütlema.

Reimann ütles, et grupi ettevõtteid ei saa teiste kalatöötlejatega võrrelda, sest neil on lühem ajalugu ning nad ei käi oma laevadega merel. ?Meie maksuvõlad pole tekkinud ühe-kahe aastaga, vaid pärast Vene kriisi. Meie süsteemis töötab umbes 800 inimest, kelle eest deklareerime 40 miljonit krooni maksu aastas,? selgitas Reimann.

?Teenisime kahjumit dollari kursi langusest ja kalapüügist, investeerisime Euroopa Liidu nõuete täitmiseks 65 miljonit krooni,? rääkis Reimann.

?See ei olnud vaba valik,? vastas Reimann küsimusele, miks Hiiu Kalur otsustas investeeringuteks n-ö laenata maksuametilt. ?Pangast laenamiseks ei suutnud me omafinantseerimise nõudeid täita.?

Reimann avaldas lootust, et kogu Hiiu Kaluri grupp jõuab selle aasta lõpuks kasumisse ja suudab maksuvõlad tasuda. Pankroti algatamist ei ole omanikud Reimanni sõnul veel kordagi arutatud, seni on tehtud kõik, et ettevõtteid päästa.

Ettevõtte andmetel kasvas Hiiu Kaluri konsolideeritud käive mullu 269 miljonilt 285 miljonile kroonile, kuid kahjum suurenes 6,9 miljonilt 16,4 miljonile kroonile . Mullu loobus audiitor Hiiu Kaluri kontserni ettevõtete majandusaruannete õigsust kinnitamast, märkides, et need ei kajasta kõiki kohustusi.

Lääne maksukeskuse maksuvõlgade sissenõudmise osakonna juhataja Eerik Ojakäär kommenteeris, et maksude sissenõudmisel käsitletakse kontserni kuuluvaid ettevõtteid ja nende majandusseisu eraldi.

?Pankroti saaks välja kuulutada juhul, kui ettevõtte püsiv maksejõuetus on üheselt selge ja kõik sissenõudmisetapid on läbitud,? ütles Ojakäär. Tema sõnul ei taha maksuhaldur kroonilisi maksuvõlglasi aga pankrotti ajada.

Rahandusministeeriumi nõunik Erki Uustalu märkis, et maksude maksmise tõttu makseraskustesse sattuva ettevõtte puhul on maksude ajatamine seaduslik. Ainsaks tingimuseks on ettevõtte võime tulevikus maksud ära maksta, mille hindamisse rahandusministeerium ei sekku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing