Intressitõusu pehmendamiseks on soovitav raha säästa

Alvar Jõgeva 16. juuli 2004, 00:00

Hetkel on ujuva intressiga laenud soodsad, kuid olukord võib kiiresti muutuda. Laenuklientidel soovitaksin praeguse soodsa intressi juures raha säästa, et katta tulevikus võimalikku intressitõusu.

Näiteks tõuseb 20 aastase tähtajaga 500 tuhande kroonise laenu kuumakse Euribori kahekordistumisel seniselt 2823 kroonilt 3411 kroonini. Siinjuures on arvestatud, et panga poolt võetav intressimarginaal on 1 protsent. Euribor on hetkel ligi 2,2 protsenti ja kahekordistumine pole võimatu. Turuosalised ootavad üsna üksmeelselt intresside tõusu, kuid küsimus on pigem Euribori kerkimise kiiruses.

Pangad eeldavad, et laenu andmisel ei ületaks kuumakse 30 protsenti netosissetulekust. See tagab olukorra, et klient suudab inimväärselt elada ja on võimeline oma kohustusi panga ees täitma. Intressimäära tõustes suureneb laenu kuumakse osakaal netosissetulekust, mistõttu võivad raskustesse sattuda need kliendid, kes on lubatud piiri äärel.

Tulevase laenumakse tasumiseks on soovitav praegu raha säästa. Vahendid tasub paigutada likviidsetesse madala intressiga instrumentidesse. Heaks valikuks võiks olla rahaturufond, mis on väga likviidne, kuid tootlus on oluliselt kõrgem kui arvelduskonto intress. Rahaturufondi tootlus on hetkel umbes 2 protsenti, kuid positiivne on eelkõige hea võimalus osakuid igal äripäeval realiseerida. Fond investeerib oma vahendid hoiustesse ja võlakirjadesse ning säilitab ka piisava hulga vaba raha, et klientide nõuded rahuldada. Rahaturufondi osakute omamiseks peab olema kliendil avatud väärtpaberikonto.

Samuti võib raha paigutada tähtajalisele hoiusele, kuid likviidsus on väiksem kui rahaturufondil. Teisisõnu ei saa hoiuselt enne tähtaja lõppemist raha kätte või siis suure rahavajaduse korral tuleb loobuda kõrgemast intressist või maksta koguni trahvi. Siiski on pangad hakanud hoiuseid paindlikumaks muutma, mis võimaldab paljudel juhtudel ka raha välja võtta.

Aktsiatesse ei soovitaks raha paigutada, kuna eesmärk on eelkõige raha säilitamine kui kasvatamine. Kuigi aktsiate puhul on võimalik tootlus kõige suurem, kaasneb väärtpaberite omamisega ka kõrge risk. Viimane tähendab sisuliselt võimalust raha kaotada, mis antud situatsioonis oleks väga negatiivne. Aktsiad on küll üsna kergesti realiseeritavad, kuid müügihind ei pruugi olla soodne.

Kokkuvõtteks soovitan üle vaadata oma sissetulekud ja väljaminekud ning otsida võimalusi raha säästmiseks. Eluasemelaenu maksed üsna suure tõenäosusega tulevikus tõusevad ja rahuliku une tagamiseks on soovitav omada sääste. Kogutud raha on mõtekas paigutada madala riskiga instrumentidesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing