Loomakliinik tuleb koju kätte

Villy Paimets 19. juuli 2004, 00:00

Tihti juhtub ka nii, et tohter astub kohe läbi, sest ettenägeliku inimesena helistab ta siis, kui juhtub mu kodu lähedal olema. Meeldivalt mugav teenus. Kuigi, jah, erinevalt perearsti visiidist on loomaarsti visiit tunduvalt kallim. Aga ega perearst ei helista ka, et mul on vaktsineerimisaeg käes.

Väino Kuus, kas Teil on oma kliinik ka või teete ainult koduvisiite?
Mul on oma majas üks tuba sisustatud, saan seal operatsioone teha, aga mu leivanumber on koduvisiidid.

Kui kaua Te olete juba loomi ravinud?
35 aastat juba, alguses olin Järvamaal, tolleaegse 9. Mai kolhoosi peaveterinaararst, olin veel riiklik vet. inspektor, siis töötasin Desintegraatoris, hiljem olin Nõmme turu vet. arst ja töötasin samal ajal ka Nõmme väikeloomakliinikus, aga kaks aastat tagasi otsustasin, et hakkan FIEks. Suurte loomade pealt väikeloomade peale, see on nagu öö ja päev, peab täielikult ümber õppima. Koduvisiidid on ka ammu selged, vanasti ravisin ju suuri loomi, ega sellist ju arsti juurde ei vii.

Seltskonda lisandub teinegi loomaarst, Endel Pendin, samuti FIE.

Kui palju Eestis üldse loomaarste on? Kas on kõva konkurents?
Pendin: Koostöö sujub hästi, kõik on head kolleegid, Tallinnas on oma 30 kliinikut, Eestis on üle 1000 vet. arsti.

Kuus: Ma just lugesin kusagilt, et Eestis on umbes 1000 kunstnikku, nii et meid on sama palju. Konkurents on ikka päris kõva ja see sunnib juurde õppima ja paremat teenust pakkuma ? kehva meest ju keegi ei kutsu.

Mis töid põhiliselt koduvisiidil teete?
Kuus: Põhiliselt vaktsineerimine, marutaudi ja teiste koerte-kasside nakkushaiguste vastu.

Pendin: Lisaks veel lihtsamad operatsioonid ? haavaõmblused, kastreerimised, teeme kohaliku tuimestusega, mõnikord ka üldnarkoosi, aga ma just õmblesin sõbra koera kohaliku tuimestusega ning koer vaatab mind nüüd imeliku pilguga.

Kui lai on Teie teeninduspiirkond?
Pendin: Loksalt Paldiskini, sisemaal kusagil Vaidani.

Kuus: Mul sama.

Pendin: Päeva rekord on 16 visiiti, aga on ka päevi, kus ühtegi visiiti ei ole, tavaline on 5?6 visiiti.

Kuus: Tööaeg on ikka õhtuti ja nädalavahetustel, inimesed käivad ju tööl, ei saa meid vastu võtta. Pensionäridel on aega küll, nemad saavad meid päeval kutsuda. Öösiti on põhiliselt sünnitusabi.

Miks loomad just öösiti sünnitavad?
Kuus: Otsivad rahulikumat aega ja kohta.

Pendin: Loomad ei sünnita, nad poegivad, aga meie anname ikka sünnitusabi!

Saate palju hammustada?
Pendin: Olen ikka palju saanud, viimasel ajal pole küll juhtunud. Iga jumala päev teed seda tööd, siis lähedki hooletuks ja saad hammustada, ei hooma ohtu enam.

Kuus (keerab käise üles ja näitab armilist biitsepsit): Mina sain nii, et tuli õmmelda, tegin ühele saksa lambakoerale süsti ära, kõik oli korras, aga kui ära hakkasin minema, siis tuli ja karistas ära. Viktoriiniküsimus, kes hammustab kõige kiiremini, noh, tihedamalt? Hõberebane, see hammustab kolm korda sekundis. Nagu õmblusmasin.

Aga kui peres on mitu looma, kas siis teine tuleb kinni panna?
Mõlemad: Ei tea, oleneb loomast, mõned tuleb, jah, teise tuppa kinni panna.

Teevad kambaka?
Pendin: Ei-ei, kipuvad hoopis omavahel arveid klaarima, kui üks näeb, et liidrile tehakse haiget, siis mõtleb, et tuleb teeb ka!

Milline Teie hinnakiri on?
Kuus: Ei saa seda niimoodi öelda, hind koosneb nii paljudest asjadest, seal on transport ja töö ja ravimid ja? Rikkaks ei saa, aga ära elab küll.

Mõlemad: Miljonäriks pole meist keegi veel saanud, No Kruuda ju sai, jah see tööstur, ta õppis ka veterinaariat, tal on ema ja isa ka vet. arstid? ja Toometil läheb ka vist päris hästi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing