19. juuli 2004 kell 6:58

PM: Eesti eurosaadikutel algab esimene töönädal

Homme algab Strasbourgis europarlamendi uue koosseisu esimene istungjärk, kus valitakse Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni president.

Esmalt tuleb 732-liikmelisel parlamendil salajasel hääletusel otsustada, kellest saab praeguse presidendi Pat Coxi järglane, kirjutab Postimees. Ühtlasi tuleb saadikutel valida asepresidendid, kes presidendi puudumisel teda asendaks.

Sotsiaaldemokraatide toetusel pürib presidendiks hispaanlane Josep Borrell, liberaalide kandidaat on poolakas Bronislaw Geremek ning vasakpoolseid esindab prantsuse kommunist Francis Wurtz.

Parlamendi kaks suuremat fraktsiooni, paremtsentristid ning sotsiaaldemokraadid sõlmisid oodatult tehnilise koostöölepingu, mille kohaselt valitakse presidendiks Borrell.

Kuigi paremtsentriste on parlamendis rohkem (268 saadikut) kui sotsiaaldemokraate (200 saadikut) valitakse kokkuleppe kohaselt esimeseks kaheks ja pooleks aastaks presidendiks sotsiaaldemokraat. Järgmistel presidendivalimistel kahe ja poole aasta pärast on sotsiaaldemokraadid lubanud toetada konservatiivide kandidaati.

Kahe suure fraktsiooni «tehniline koostöö» tekitab aga pahameelt väiksemate fraktsioonide seas, kuna presidendi valimine on muutunud lihtsalt formaalsuseks.

Hetkel kuum