20. juuli 2004 kell 8:24

FT hoiatab maksualase koostöö toetamise riskide eest ELis

Briti majandusleht Financial Times manitseb tänases juhtkirjas Euroopa Komisjoni maksualase koostöö kava toetama asunud riike ettevaatlikkusele.

Sellised riigid nagu Poola, Rootsi ja Eesti, mis on seni üldiselt toetanud Suurbritannia vastuseisu maksualasele koostööle Euroopa Liidus, on korraga nende riikide ses, kes toetavad Euroopa Komisjoni plaani töötada välja ühtsed reeglid ettevõtete maksubaasi arvestamiseks riikides, kes taolisest koostööst huvitatud oleksid. Seda võimaldavad muudatused ELi seadustes, mille järgi tuumikgrupp, tingimusel, et taolisi riike on vähemalt kaheksa, võib koostöö vallas kiiremini edasi liikuda.

Seni kuni liikmesriikidel säilib vetoõigus maksumäärade üle, on väikestel madala maksumääraga riikidel ühtsest maksubaasist vaid võita, kirjutab FT. Ühisvaluuta tsoonis, kui tulemas on ka ühtsed raamatupidamisreeglid, saab välisfirmadel investeerimiskoha valimine ühtse maksubaasi sisseviimisel olema palju lihtsam.

Financial Times hoiatab aga Euroopa uue konstitutsiooni ?peenes kirjas? teksti eest. Huvitatud riikidele tihedamat koostööd võimaldavad uued reeglid hõlbustavad ühtlasi ka üleminekut otsuste tegemisele kvalifitseeritud häälteenamusega. Kui konstitutsioon ratifitseeritakse, võivad praegu Komisjoni algatust toetama asunud riigid avastada, et lisaks maksubaasi ühtlustamisele surutakse neile varem või hiljem peale ka ühtsed maksumäärad, kirjutab FT.

Hetkel kuum