Jälle peavalu Jukoselt

Alvar Jõgeva 21. juuli 2004, 00:00

Jukose aktsiad kukkusid eile taas järsult peale teadet, et valitsus võib müüa Jukose suurima naftatootmisüksuse.

Jukose suurim naftatootmisüksus Juganskneftegaz annab 60% Jukose toodangust ehk miljon barrelit päevas. Ilma selle üksuseta jääks Jukosest järele väga väike firma. Üksuse müük on vajalik Venemaa valitsuse 3,4 miljardi dollarilise nõude rahuldamiseks. Firma võidakse müüa 1,75 miljardi dollari eest 30. juuliks.

Jukose aktsiad langesid ligi 15 protsenti, 6,70 dollarini. Selle turuhinna juures on Jukose aktsiate väärtus 18,5 miljardit dollarit. Uudis viis kogu turu langusesse, Moskva indeks RTS kaotas päevaga 3,25 protsenti.

Leian, et Jukose naftatootmisüksus müüakse väga odavalt ja sellega kiirustatakse, mis viib hinna alla. Juganskneftegazi naftareservide väärtuseks on hinnatud 30 miljardit dollarit, mis näitab ilmselgelt, kui odavalt üksus ära müüakse. Välisinvestoritele selline poliitika kindlasti ei meeldi ja see seab ohtu edasised investeeringud Venemaale. Kuigi Venemaa aktsiate hinnatasemed on odavad, on risk väga kõrge.

Jään ootama olukorra selginemist, et siis tegutseda. Kui kriis on möödas, siis tasub vaadata Venemaa mobiilsideoperaatorite aktsiaid, mida ei tohiks poliitline olukord nii tugevalt mõjutada. Samas pole poliitilise olukorra eest keegi kaitstud. Kui mobiilsideoperaatorite aktsiad peaksid turuga koos suure languse kaasa tegema, siis näeksin ostukohta. Hea võimaluse võivad pakkuda ka teised naftatootjad, kui olukord peaks stabiilsemaks muutma, kuna nafta hind on jätkuvalt kõrge. Kuid praegu ei näe ma Venemaa aktsiatel head riski ja tulu suhet, kuna riski osakaal on võimaliku tootluse juures liiga suur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing