Norma majandustulemuste ootused käivad üksteisele vastu

Gea Velthut-Sokka 21. juuli 2004, 00:00

?Ma arvan, et Norma aktsia on praegu üks parimaid oste,? ütles LHV maakler Henno Viires. ?Aktsia on likviidne, kaubeldakse piisavalt. Soodne, sest välisinvestorid pole sellele veel piisavalt tähelepanu pööranud.?

Viirese kinnitusel on tal Normasse usku seda enam, et Euroopa Liit on ettevõtte tegevusele vaid kasuks tulnud ? kadunud on piirisekeldused Euroopas ja topelttollid Venemaaga. ?Norma aktsia on lihtsalt allahinnatud. Muidugi on olnud ka viletsaid tulemusi, kuid Venemaa turg on juba kord ettearvamatu,? lisas Viires ja ennustas, et poolaasta majandustulemused on head või siis vähemalt neutraalsed.

Viirese optimismi jagab ka Hansapanga fondijuht Alvar Roosimaa, viidates eelkõige Venemaa suuremale autotootjale AvtoVazile, kelle edust on otseses sõltuvuses ka autotehasele oma toodangut müüv Norma.

?AvtoVazil läheb päris hästi võrreldes eelmise aastaga, kui nad praktiliselt midagi ei tootnud,? rääkis Roosimaa ja nentis samuti topelttollide kadumist kui võimalikku edufaktorit Normale.

Norma aktsial on suur osakaal Balti Kasvufondis ning selle vähendamist Roosimaa ette ei näe. ?Me ei võta vastu lühiajalisi otsuseid paari kvartali tulemuste järgi, pikaajalises perspektiivis on Norma aga kindlasti väga positiivne,? kinnitas ta.

LHV ja Hansapanga optimismi ei jaga aga Suprema, kes ennustas teise kvartali käibeks 253 miljonit krooni, mis on 13,2 protsenti vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Kasumiks prognoosis Suprema tervelt 42 protsenti vähem, vaid 27,7 miljonit krooni. Poolaasta käibeks ennustas Suprema 476,7 ja kasumiks 51,6 miljonit krooni ehk siis 4,5 ja 26,1 protsenti vähem kui mullu samal ajal.

Analüütikute puhkuste tõttu jäi numbrite juurde kommentaar saamata.

Sampo Baltic Asset Management prognoosis poolaasta käibeks 485 miljonit krooni, kasumi osas jäi aga tagasihoidlikumaks, ennustades 46,2 miljonit. Terve aasta lõikes ootab Sampo käibe üheprotsendilist ja ärikasumi marginaali kaheprotsendilist vähenemist.

?Ootused Norma 2004 tulemuste osas ei eelda dramaatilisi muutusi ettevõtte üldises arengus, kus järkjärguline absoluutne ja suhteline müügi kasv läände, eelkõige emaettevõttesse Rootsi vähendab ettevõtte üldist kasumlikkust. Ettevõtte rahavood püsivad jätkuvalt tugevana,? kommenteeris analüütik Aari Stalde.

Norma tegevdirektor Peep Siimon ütles mais aktsionäride korralisel üldkoosolekul, et ettevõte loodab 2004. aastal Venemaal oma positsiooni säilitada ning Lääne-Euroopas müüki kasvatada. Kulude kokkuhoidmiseks ja Venemaa ning Ukraina autotehaste tellimuste vähendamise tõttu koondas Norma mai alguses 32 töötajat. Sel aastal nii suuremahulisi koondamisi enam plaanis ei ole.

Tänavu esimese kvartali majandustulemused tõid Norma aktsionäridele pettumuse, kuna kolme kuu puhaskasum oli 23,9 miljonit krooni. See oli 6 miljonit vähem kui oodatud. Ka käive oli paarkümmend miljonit krooni analüütikute prognoosidest väiksem, vaid 223,7 miljonit. Siimon kommenteeris tollal, et analüütikud on liiga optimistlikud, lootes Normalt samaväärseid tulemusi koostööpartneri AvtoVaziga.

?Siin võetakse üks ühele Venemaa autofirmade kasvunumbreid ja oodatakse samasuguseid numbreid ka meilt, aga nii see ei käi,? ütles Siimon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing