Jahitootjad ootavad siinse ostujõu kasvu

Kristiina Randmaa 23. juuli 2004, 00:00

Saaremaal Roomassaare sadamas asuv jahitootja Luksusjaht saatis kõik möödunud aastal valmistatud 28 jahti Rootsi, kus allhanke tellinud Arcona Yachts need maha müüs. Kuigi firma plaanib tulevikus oma Rootsi kliendid Saaremaa esindusse tuua, on tootmisjuht Mait Kommel lähiaastatel kohaliku turu püüdmise suhtes skeptiline. ?Las nad (eestlased ? toim.) ehitavad oma lossid valmis ja ostavad autod, siis võib-olla hakkavad jahte ostma.?

Luksusjahi omanik on Saaremaal end sisse seadnud rootslane Lennart Alpstal.

Mitmekümne tööajaga Luksusjahi toodete järele oleks nõudlust Skandinaavia turul enamgi, kuid tööjõupuudus ei luba laieneda. Siiski plaanib firma sel aastal valmistada seitse jahti enam kui möödunud aastal.

Tööjõu osas on abiks Kuressaare Ametikool, mis mullu avas paarikümne õpilasega paadiehitaja eriala.

Luksusjahi kohalik konkurent, puitpaate, jahte ja kaatreid valmistav Saare Paat on Eesti turu vallutamistähtajaks märkinud aasta 2009. Väikeomaniku ja juhi Peeter Laumi sõnul lõpetab firma selleks ajaks täielikult allhanketööd ning keskendub vaid oma toodangu valmistamisele.

Sellega on tegelikult juba algust tehtud ? kaks aastat tagasi tõi Saare Paat turule oma kaatri Stormer, tänaseks on müüdud seitse kaatrit. Lisaks tahab firma tuua turule ka oma jahi.

Puitpaadi tegemist firma ei jäta, kuid selle masstootmine pole kasulik. Laum toob näite, et kui 250 000kroonise 700 töötundi nõudnud 6meetrise mootoriga puupaadi pealt moodustab firma kasum 20%, siis sama ajaga tehtud Stormeri müüvad nad vähemalt poole miljoni krooniga.

Möödunud aastal oli 45 töötajaga Saare Paadi käive 14,5 miljonit krooni, 2006. aasta prognoos on 30?35 miljonit krooni. Praegu eksporditakse 99% toodangust.

Saue vallas asuv tootja Ridas Jaht on Eesti vetesse teinud 9?10 jahti, praegugi seisvat Pirital üks Ridas-35. Konkurentide sõnul pakub Ridas madalat hinda. Aastas tehakse umbes 15 jahti, mis peamiselt lähevad Soome, Rootsi, Inglismaale, Norrasse. Möödunud aastal 20 miljonit krooni käivet teinud firma kalleim jaht müüdi sel kevadel 3 miljoni krooni eest. Firma kuulub eestlasele Ridas Kaleininkasele.

Eesti ainus masstootja, möödunud aasta veebruaris Paldiskis tööd alustanud kaatritootja Bell Boats valmistab sel aastal 320?350 kaatrit, millest 20 jääb Eestisse. Finantsdirektor Kalvi Saul ennustab lähiaastateks siinse ostuarvu kasvu.

Tuleval aastal peaks Bell Boatsis valmima 450 kaatrit, ülejärgmisel 600. 40 töötajale võetakse 10 inimest juurde.

Bell Boatsi juhi Sulev Paakspuu hinnangul on Eestis registreeritud üle 100 jahi, mootor-, sõudepaate ja kaatreid on ligi 20 000.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing