Parim kaitse on rünnak: alandame ettevõtja makse

ÄP 23. juuli 2004, 00:00

Euroopas puhkenud maksudebatist innustust saades teeb Äripäev ettepaneku alandada Eestis ettevõtjate maksukoormust kiiremini, kui plaanib teha valitsusliit uue tulumaksuseadusega.

Parim kaitse on rünnak. Maksukoormuse vähendamine oleks vastukäik Saksamaa ja Prantsusmaa kriitikale Eesti maksusüsteemi suhtes.

Tegelikult ei ole Eesti maksukoormus sugugi madal. Juulis avaldatud Eurostati uuringu kohaselt on kuues ELi liikmesriigis maksukoormus SKPsse Eestist väiksem. Meil oli see näitaja (2002. aasta andmetel) 35,2 protsenti, Iirimaal 28,6, Leedus 28,8 ja Lätis 31,3 protsenti. Võrreldes Eestiga kooritakse vähem maksumaksjaid veel ka Küprosel, Slovakkias ja Maltal.

Võib öelda, et tegemist on vanade andmetega. Eestis on juba otsustatud järgnevatel aastatel langetada tulumaksumäär 20 protsendile, seega meie maksukoormus väheneb ning Äripäev murrab sisse lahtisest uksest.

Toimetus pole selle väitega nõus. Esiteks toimub tulumaksumäära alanemine liiga aeglases tempos. Teiseks jätavad kavandatavad muudatused maksukoormuse eestlaste jaoks liiga kõrgeks võrreldes nimetatud riikidega. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt väheneb 2007. aastaks maksukoormus 33,5 protsendile.

Viimasel paaril aastal on maksukoormus Eestis vaikselt kerkinud. Eurostati poolt aluseks võetud 2002. aastal kehtestati töötuskindlustusmaks ja kerkis tubakaaktsiis. Sel aastal on tõusnud kütuseaktsiis ja kadunud mitmed käibemaksuerisused, järgmisel aastal kavandatakse alkoholiaktsiisi tõstmist. Rahandusminister Taavi Veskimägi sõnul suurendas 2002-2004. aastal maksukoormust maksukontrolli tõhustamine. Lisaks kasvatas maksukoormust majanduskasv koos aktiivse dividendivõtu ja ettevõtte tulumaksu maksmisega.

Võrreldes Saksamaa ja Prantsusmaaga on Eesti maksukoormus muidugi väike. Samas võib nende riikide näpuviibutusi pidada pigem komplimendiks meie tulumaksureformile. Vanadest liikmesriikidest madalamad maksud aitavad Eestisse meelitada investoreid, elavdada ettevõtlust ning luua uusi töökohti ja tõsta inimeste sissetulekuid. Kolm Balti riiki on Euroopa kõige kiiremini kasvavad majandused. Eesti ettevõtted investeerivad aktiivselt. Tänavu I kvartalis investeeriti 5,5 miljardit krooni, mis on pea viiendiku võrra enam kui aasta tagasi samal perioodil. 2001. aastast on tööhõive igal aastal 1?1,5 protsenti suurenenud. Kui nii edasi läheb, siis suureneb kiiremini uute liikmesriikide panus Euroopa ühisesse eelarvesse, millest tegelikult võidab just Saksamaa.

Eesti on saavutanud tulumaksureformi eel püstitatud eesmärgid. Me peaksime aga liikuma veelgi kaugemale. Eestis on vabastatud investeeringud tulumaksust, aga ettevõttest väljavõetav kasum on maksustatud kõrgelt (26/74 dividendi summast). Võrdluseks: ELi liikmesriikide keskmine tulumaksumäär on 27,4 protsenti. Ettevõtete maksukoormat saaks kergendada just dividendide maksumäära märgatava alandamisega juba järgmisel aastal.

Kui sakslased ja prantslased reklaamivad Eestit Euroopas kui ettevõtlust madalalt maksustavat riiki, ongi meil viimane aeg asuda ettevõtja maksukoormat langetama. Ärme lase end Euroopa suurtel riikidel siis asjata tümitada!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing