Väikeaktsionäridel tõmmatakse müts pähe

Tõnis Oja 26. juuli 2004, 00:00

Tallinna Farmaatsiatehase suuromanik Läti Grindeks teeb pakkumise väikeaktsionäridele aktsiate ülevõtmiseks, pakkudes hinnaks 27,10 krooni aktsia kohta.

Tallinna börsil oli aktsia viimane hind 29,57 krooni, mis tähendab, et Grindeksi pakkumine on 9 protsenti allpool nn turuhinda. Grindeks ise olevat pakkumishinna puhul lähtunud 10 viimase päeva hinnast.

Kõik oleks ju võib-olla ilus, kui Tallinna Farmaatsiatehase aktsia oleks likviidne ja sellega ka kaubeldaks. Nimetatud viimase 10 päeva jooksul kaubeldi Farmaatsiatehase aktsiaga viiel päeval, kusjuures suurima käibega päeval (13. juuli) oli käive 3746 krooni (sooritati kaks tehingut, mille käigus vahetas kokku omanikku 133 aktsiat) ja kõige väiksema käibega päeval (21. juuli) oli käive 769 krooni ja kahe sooritatud tehingu käigus vahetas omanikku 26 aktsiat. Seega on eelnevate kauplemispäevade arvestamine puhtakujuline formaalsus ning sisuliselt täiesti mõttetu.

Audiitorifirma Deloitte & Touche hindas Farmaatsiatehase aktsia raamatupidamislikuks väärtuseks 38,49 krooni. Sinna kanti peaks tulema ka väikeomanikele tehtava pakkumise hind.

Eesti väärtpaberituru senist ajalugu arvestades tundub, et suuromanik saab oma tahtmise ning rohkem kui 500 Farmaatsiatehase aktsionäril tõmmatakse müts pähe. Üsna suure tõenäosusega läheb Farmaatsiatehase aktsiate väljaostmine nii, nagu see juhtus Estikoga. Grindeksil on ilma takistusteta võimalik börsilt ära minna juhul, kui üldkoosolekult saadakse 95 protsenti poolthääli. Praegu kontrollib Grindeks otse või kaudselt 34,46 protsenti Farmaatsiatehase häältest. Seega on Grindeksil vaja leida oma tahte läbisurumiseks veel umbes 18 000 aktsia omanikule kuuluvad hääled, mille saamine pole ilmselt raske. Finantsinspektsioon kipub aga väikeinvestorite kaitse küsimuses olema lihtsalt tühi koht.

Börsi kogukäive oli 14,07 miljonit krooni, mis on suvise reede kohta päris hea. Suurima panuse andis Hansapank.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing