Börsikommentaar: börsi selle aasta suur käive on paljuski näiline

28. juuli 2004, 09:38

Ehkki käive on Tallinna börsil olnud viimase seitsme kuuga peaaegu sama suur, kui terve eelmine aasta kokku, on kauplemisaktiivsus börsil paljuski näiline.

Mõni päev vähem, kui seitsme kuuga on börsi käive kokku 6,3 miljardit krooni. Kogu 2003. aastal oli käive kokku 7,9 miljardit krooni, mis tähendab seda, et eelmise aasta käibenumbri löömiseks piisab viie kuu jooksul vähem kui poolest miljardist kroonisest käibest.

Tehingute arv on sel aastal olnud veidi alla 12 tuhande (täna ilmselt see number ületatakse), mis moodustab eelmise aasta tehingute arvust (22 473 tehingut) 53 protsenti. Eelmise aasta tehingute arvu löömiseks peaks olema börsil tehingute arv olema juba umbes 13 tuhat.

Börsi käive hakka kasvama mõned aastad tagasi pärast seda, kui investorid hakkasid aktsiaid vahetult mõni päev enne dividendide maksmist maksude vähendamiseks ajutiselt aktsiaid hoiule andma, mille tõttu tekkis dividendide maksmise eel ja järel kunstlikult suuri käibeid. Omanikku vahetasid nendel perioodidel hiiglaslikud aktsiaplokid, algul hoiule ning mõne aja pärast ?pärisomanikule? tagasi.

Sama on täheldatav ka viimasel ajal. Peamiselt Hansapanga aktsiaga sooritatakse plokktehinguid ühe ja sama maaklerifirma sees. Kuigi käive on suur, aktsia hind ei liigu, mis tähendab, et tekitatakse mingil põhjusel kunstlikku käivet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing