Börsi aktiivsus paljuski näiline

Tõnis Oja 30. juuli 2004, 00:00

Üle hulga aja oli eile Tallinna börsil mõnevõrra elavam kauplemispäev, käive oli 15,1 mln krooni, millest 13,5 mln krooni andis Hansapanga aktsia. Seni oli käive kahe viimase nädala jooksul, alates 19. juulist iga päev langenud. Kui veel kaks nädalat tagasi oli börsi käive 65 mln krooni, siis kolmapäeval oli see vaid veidi alla kuue miljoni.

Ehkki käive on Tallinna börsil olnud viimase seitsme kuuga peaaegu sama suur kui terve eelmine aasta kokku, on kauplemisaktiivsus börsil paljuski näiline.

Mõni päev vähem kui seitsme kuuga on börsi käive kokku 6,3 mld krooni. Kogu 2003. aastal oli käive kokku 7,9 mld krooni, mis tähendab seda, et eelmise aasta käibenumbri löömiseks piisab viie kuu jooksul vähem kui poole miljardi kroonisest käibest.

Tehingute arv on sel aastal olnud veidi üle 12 000, mis moodustab eelmise aasta tehingute arvust (22 473 tehingut) 53 protsenti. Eelmise aasta tehingute arvu löömiseks peaks olema börsil tehingute arv olema juba umbes 13 000. Börsi käive hakkas kasvama mõned aastad tagasi pärast seda, kui investorid hakkasid aktsiaid vahetult mõni päev enne dividendide maksmist maksude vähendamiseks ajutiselt hoiule andma, mille tõttu tekkis dividendide maksmise eel ja järel kunstlikult suuri käibeid. Omanikku vahetasid nendel perioodidel hiiglaslikud aktsiaplokid, algul hoiule ning mõne aja pärast ?pärisomanikule? tagasi. Kuna dividendide maksmise periood on selleks korraks läbi, võib tänavuse aasta käive tulla kusagil 10 mld krooni kanti. Võrreldes börsi algaastatega, on käibel ja kauplemisaktiivsusel kasvuruumi veel küll ja küll.

Sama on täheldatav ka viimasel ajal. Peamiselt Hansapanga aktsiaga sooritatakse plokktehinguid ühe ja sama maaklerifirma sees. Kuigi käive on suur, aktsia hind ei liigu, mis tähendab, et tekitatakse mingil põhjusel kunstlikku käivet.

Eile kerkis Hansapanga aktsia hind 0,59 protsendi võrra 107,49 kroonini. Pärast kerkimist rekordkõrgele tasemele 110 kroonile 1. juulil, on Hansapanga aktsia hind pendeldanud peamiselt 106,5 ja 109 krooni vahel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing