Indiaanilaager viib inimese kokku loodusega

Urmas Vaino 30. juuli 2004, 00:00

Põhja-Ameerika põlisrahvaste järeltulijad on oma järjekordsel külaskäigul Eestis, et jagada meiega oma esivanemate traditsioone ja tutvustada oma nägemust, kuidas saavutada kiiresti muutuvas maailmas harmooniat inimese ja looduse vahel.

Indiaanihõimude vaimsed juhid ehk roadman?id tutvustavad põlisameeriklaste kultuuri ja traditsioone kahes kolmepäevases nädalalõpulaagris, mis toimuvad 30. juulist kuni 1. augustini ja 6. kuni 8. augustini Pärnumaal Varbla vallas Matsi kämpingus.

Seekordsesse delegatsiooni kuuluvad vanad tuttavad eelmiste aastate indiaanilaagritest: Dallas DeLowe (pima), Mona Polacca (hopi/havasupai), Dave Brush (cheyenne), Epifanio Ramirez (azteca), Rufina Juarez (azteca) ning teised nimekad Põlisameeriklaste Kiriku liikmed.

Delegatsiooni juht ja hopi/havasupai hõimu kuuluv Mona Polacca selgitab oma seisukohti ja mõtteid, mida eestlastele edasi anda, järgnevalt: ?Inimesed püüavad tänapäeval kontrollida seda, mida nad ei oska seletada, et mitte tunda end haavatava ja nõrgana. Selline suhtumine hävitab tasakaalu maailmas.?

Põlisameeriklaste püha õpetus ei kuulu ühegi sekti alla, vaid lihtsalt aitab inimesel elu paremini mõista läbi looduse ja nelja elemendi: tuli, õhk, maa ja vesi. Tänapäeva kiires ja muutuvas maailmas hakkama saamiseks on põlisameeriklaste iidne tarkus ja uskumused paljudele kaalukaks abiks.

Indiaanlaste iidseid kombeid tutvustatakse indiaanilaagris higistamistelgi ja püstkoja ? teepee ? ehitamise kaudu, Maaema tervendamise rituaalide ja päikesetõusutseremoonia pidamisega ning indiaanitavade ja legendide vestmisega ning käsitöö tegemisega. Asteegi hõimude esindajad õpetavad oma aastatuhandetevanuseid tantsurituaale.

Kõigil laagrilistel on võimalik osta endale Põhja-Ameerika suguharude käsitöömeistrite valmistatud autentseid põlisameeriklaste ehteid ja riideid.

Laagrid on mõeldud kõigile neile, kes on huvitatud Põhja-Ameerika põlisrahvaste kultuurist ja traditsioonidest ning kes tahavad sellega lähemalt tutvuda ja ise tseremooniates osaleda. Varasematel aastatel toimunud üritused on näidanud, et eestlastel on sellist laadi ettevõtmiste vastu märkimisväärselt suur huvi. Esimene vendade Urbide ja indiaanlaste käik Eestisse 1996. aastal tõi Rocca al Mare vabaõhumuuseumisse kokku üle 5000 inimese. Nii suurest huvist kannustatuna sündiski idee indiaanilaagrist, mis võimaldaks tutvuda iidsete traditsioonide ja tseremooniatega sügavamalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing