Miljonäre varasemast kolmandiku rohkem

Silva Männik 30. juuli 2004, 00:00

Eesti tulumiljonäride ridade pikenemine eelmisel aastal koguni 32 protsendi võrra ilmneb maksuameti eile avaldatud statistikast. Üle miljoni krooni deklareerinud inimesed said eelmisel aastal tulu kokku ligi 1,4 miljardit krooni.

Riigile ametlikult makse maksnud miljonär on keskmiselt 44aastane. Samas naised saavutavad rahalise edu vastassugupoolest varem: üle miljoni krooni tulu deklareerinud naised on miljonimeestest keskmiselt kolm aastat nooremad.

Maksumiljonäride üheks ühiseks jooneks on juba aastaid olnud ka äärmine tagasihoidlikkus. Mitmesajast ausast maksumaksjast julgeb maksuameti palve peale oma nime avalikustada vaid kümmekond.

Üks julgematest mullustest tulu deklareerijatest, Procter & Gamble?i Eesti esinduse firmaväliste ja avalike suhete spetsialist Fred Nahkur ütles, et maksuametile andmeid avalikustada lubava vastuse andmise juures ta kaua ei kõhelnud. ?See on ausalt teenitud tulu, mis seal häbeneda,? lausus ta. Vastupidi, Nahkur julgustaks ka teisi miljonäre vähem tagasihoidlik olema. ?See näitab ka, kui palju oled riigile makse maksnud ja selle üle saab ainult uhke olla,? põhjendas riiki ligi poole miljoni krooniga toetanud Nahkur.

Erinevalt maksuameti edetabeli tipu miljonäridest ei saanud Nahkur oma tulusid väärtpaberite või muu vara müügist. ?Lihtsalt töine tulu,? märkis ta teenitud 1,8 miljoni krooni kohta.

Juba aastaid on oma nime välja öelnud ja ametliku tulu avalikku deklareerimist propageerinud kunagise Q GSMi kommertsdirektor Olav Vilborn. Samuti pole tulumiljonäride nimistus ka sel aastal ennast varjanud Estiko suuromanik Neinar Seli ning Hollywoodi filme maale toova ASi MPDE juhatuse liige Aldo Tammsaar. Kõik kolm julget deklareerisid eelmisel aastal 1,2?1,5 miljonit krooni tulu.

Mulluste miljonäride hulgas on peale juba nimetatud äritegelaste ka laevandusspetsialist, Eesti Laevamehaanikute Liidu juhatuse liige Hiid Lepalaan, Balteco finantsjuht Meeme Välja ning varem kinnisvara- ja naftaäridega leheveergudele sattunud Olle Veisserik. Ainuke naismiljonär, kes oma nime välja öelda julges, oli eelmisel aastal ligi 2 miljonit krooni teeninud Luule Kopaladze, Vikingmotors Ida-Viru kunagine asutaja. Miljonäride ridadesse pääses üle 1,2 miljoni kroonise teenitud tuluga ka eelmisel aastal ametist lahkunud eelmine maksuameti peadirektor Aivar Sõerd, kes praegu teenib leiba trükikoja Vaba Maa juhina.

Üks võimalikke suurima tulu deklareerijaid eelmisel aastal on Sylvesteris osaluse müünud ja Harjumaal elav Tõnis Mäerand, kes praegu juhib metsavarumisfirmat AS UPM-Kymmene Forest.

Maksuameti andmetel elab 2003. aastal suurima tulu deklareerija Harjumaal ja ta teenis tulu väärtpaberite müügilt. Arvutuste kohaselt võiks selle inimese tulu olla 50?60 miljonit krooni, kuid maksuamet seda ei kinnitanud.

Praegu puhkusel viibiv Mäerand sõnas eile, et ta ei taha oma tulusid avalikustada ja ütles seda ka maksuametile, kes talle vastava küsimuse saatis. ?Päris pihta te ka ei pane,? kommenteeris ta enda võimalikku kuni 60 miljoni kroonist tulu.

Ta lisas, et ta polnud ainus, kes Sylvesteri aktsionäridest tulu eraisikuna deklareeris. Samas oli ta suurim eraisikuna tulu deklareerija, teised aktsionärid omasid väikest osa firmast ja teised suuromanikud kasutasid tulu näitamiseks firmasid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:37
Otsi:

Ava täpsem otsing