PM: Maailmas kaubanduspiirangud vähenevad

02. august 2004, 09:00

WTO läbirääkimistel saavutati otsustav läbimurre, kui rikkad riigid nõustusid vähendama toetusi oma põllumeestele.

147 Maailma Kaubandusorganisatsiooni liiget leppisid eile Genfis ühehäälselt kokku eksporditoetuste kaotamises ja muude põllumajandussubsiidiumide vähendamises, kirjutas Postimees.

Rikaste riikide valitsustele tähendab see väiksemaid kulutusi põllumajanduse toetamiseks, ettevõtjatele aga paremaid võimalusi oma kauba müümiseks arengumaadesse, kuna vastutasuks avavad arengumaad rohkem oma turgusid industriaalriikide tööstustoodangule.

Eesti põllumajandusministri Ester Tuiksoo sõnul kirjutati eile alla raamlepingule, konkreetsed meetmed kaubanduse liberaliseerimiseks lepitakse kokku järgneva kahe aasta jooksul toimuvatel läbirääkimistel. Minister lisas, et Euroopa Liit oli edu saavutamiseks juba küllalt teinud ja pidas kokkuleppe üheks suuremaks plussiks seda, et USA lubas kärpida oma farmeritele makstavaid toetusi.

Eesti eriesindaja põllumajanduse küsimustes Tiina Vares ütles, et juba kõigile pooltele sobiva kokkuleppe saavutamine oli suur võit, kuna 147 riigi huvide ühendamine pole kerge. Tema sõnul tasub Eestil ja tervel ELil olla kompromissiga igati rahul, kuna Euroopa Liit on juba põhjalikult reforminud oma ühist põllumajanduspoliitikat ja soovib vastutasuks järeleandmisi ka teistelt.

EL lubab ära kaotada oma ekspordisubsiidiumid vaid juhul, kui USA vastab oma sarnaste eksporditoetuse meetmete peatamisega ning teised WTO riigid kaotavad ära riiklikud monopolid ja muud turujõude takistavad tegurid, ütles Vares. «Eestit ekspordisubsiidiumide kaotamine aga ei puuduta, kuna Eesti pole neid kunagi kasutanud.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing