Ülo Toomsalu • 4. august 2004 kell 6:55

PM: Ettevõtjad vaevad tööliste importi

Eesti ettevõtjad kaaluvad võõrtööliste sissetoomist, sest suurema sissetuleku ahvatluses on paljud spetsialistid otsustanud Eestist lahkuda.

«See on paratamatus,» nentis Postimehele Balti Laevaremonditehase personalijuht Heinart Puhkim. Laevaremonditehases on pidevalt tööl sadakond Ukrainast pärit laevaehitajat, peamiselt keevitajad.

«Eestist pole enam kusagilt nii palju keevitajaid korraga võtta,» ütles Puhkim. «Sellega on ka ehitusfirmad hädas. Nad soovivad meilt konsultatsiooni, kust ja kuidas teatud spetsialiste leida.»

Tallinna on viimastel aastatel tekkinud kümneid personalivahendusfirmasid, kes spetsialiseerunud välisfirmadele töötajate otsimisele. Igal kuul lähetatakse enam kui sada ehitajat Soome, Rootsi või Saksamaale tööle.

Puhkimi hinnangul ei ole paljudel ehitusettevõtjatel konkurentsis püsimiseks ja tellimuste täitmiseks järgmisel aastal seetõttu enam teist võimalust, kui tuua suurematele objektidele brigaadide kaupa välismaalasi tööle.

Tema sõnul on ka ametnikud muutnud oma suhtumist võõrtöölistesse. «Kui mõned aastad tagasi oldi äärmiselt tõrjuvad, siis praegu käib asjaajamine viisakalt, kuid võtab siiski vähemalt kolm-neli kuud aega,» ütles Puhkim.

Eesti suurima ehitusfirma Merko juhatuse esimehe Tõnu Toomiku sõnul on tööjõupuudus ettevõtjatele probleemiks juba ligi kümme aastat. «Siin ei päästaks ilmselt ka võõrtööjõud, sest seni kuni palgad ei küüni Põhjamaade omadele ligilähedalegi, siirduksid peagi ka võõrtöölised piiri taha,» arvas Toomik.

Tööturuameti peadirektori Mati Ilissoni sõnul on spetsialistidega raskusi peaaegu kõikides valdkondades. «Töötajate hoidmiseks või palkamiseks tuleb firmadel ilmselt ka palgasüsteemi muuta,» ütles Ilisson.

Hetkel kuum