Tõnis Arnover • 5. august 2004 kell 11:30

Barroso paneb uut Euroopa Komisjoni kokku

Uuel Euroopa Komisjoni esimehel José Manuel Barrosol tuleb augusti lõpuks ametisse nimetada kõik 24 teada olevat volinikku.

Kandidaatide seas on kolm endist peaministrit, kolm endist rahandusministrit ja viis endist välisministrit.

Komisjoni allikate kohaselt jääb lõpliku otsuse tegemine Barrosole, kuid tal tuleb arvestada suurriikide soove, mida ta ei saa täielikult eirata ega ka rahuldada, kirjutab Financial Times.

On teada, et Barroso ei soovi Berliini soovile vastu tulla ja luu nn supervoliniku kohta, küll aga võib ta anda kompensatsiooniks tööstusvoliniku portfelli Günther Verheugenile.

Suurbritannia, keda teeb murelikuks ELis käiv finantsteenuste integratsioon, sooviks selle kontrollimiseks saada siseturuvoliniku kohta, kuid tõenäoliselt pakutakse britt Peter Mandelsonile kaubandusvoliniku portfelli. Tööstust subsideeriv Prantsusmaa tahaks väga konkurentsivoliniku kohta, kuid peab ilmselt leppima sama kaaluka transpordi- ja energeetikavoliniku kohaga.

Kui suurriikide soove täielikult arvestada ei saa, siis võivad paljud tundlikud portfellid minna väikeriikide esindajatele. Nii soovib Hollandi esindaja Neelie Kores saada siseturu volinikuks ning iirlane Charlie McCreevy ja kreeklane Stavros Dimas on mõlemad huvitatud konkurentsivoliniku kohast. Ka Eesti esindaja Siim Kallas on märku andnud, et teda köidaks eelkõige majandusega seotud volinikuamet.

Hetkel kuum