BIGi võlakirjad sobivad rikkale riskialtile erainvestorile

Annika Matson 06. august 2004, 00:00

Pankade ja liisingufirmade järel Baltimaade suurim laenuandja eraisikutele ? BIG ? emiteeris võlakirju 30 miljoni krooni eest. Võlakirjad on üheaastase tähtajaga.

?BIG ja teised üsna kõrge tootlusega võlakirjad on mõeldud rikastele erainvestoritele,? ütles Hansapanga finantsturgude osakonna intressitoodete spetsialist Ott Jalakas. ?BIGi, Fennigeri, Norberti jt võlakirjaemissioonid on hetkel suunatud rikastele eraisikutele, varem olid rahaturu- ja võlakirjainstrumendid suunatud vaid fondidele,? ütles Jalakas.

Ka Hansapanga ekspert möönis, et lähiajal on börsile lisandumas uusi võlakirju. ?Kaks-kolm uut emitenti tuleb kindlasti,? ütles ta.

Arvestades BIGi võlakirjade lubatud tootluselt ehk 7%-lt maha tulumaks, mis eraisikul tasuda tuleb, siis selgub, et pankade tähtajalise hoiuse asemel tasub riski taluval investoril võlakirjadesse raha paigutada küll. Tulumaksuta tuleb tootlus eraisikule veidi üle 5 protsendi. Pangad pakuvad tähtajalise hoiuste aastaseks tootluseks kuni 3 protsenti.

?BIG on äriettevõte, mis laenab klientidele, kes on jäänud pankade huviorbiidist välja ehk neile, kes on end juba eelnevalt kohustustega koormanud või väikeste sissetulekutega inimestele,? sõnas Jalakas.

Hansapanga ekspert nimetas BIGi lisariskina ka suhteliselt kitsast omanikeringi ja väikest omavara. BIGi juhatuse esimehe Targo Rausi sõnul kasutab firma võlakirjaemissioonist saadavaid vahendeid peamiselt lühiajaliste tarbimislaenude andmiseks eraisikutele.

Ühispanga Võlakirjafondi juht Andrei Zaborski ütles, et nemad pole BIGi võlakirju fondi siiani võtnud, sest fond on mõeldud riskikartlikumale kliendile. ?BIGi võlakirjad on liiga riskantsed, võlakirja krediidireiting ei vasta seatud nõuetele,? ütles fondijuht.

Baltika võlakirjadesse, mis peaksid ka varsti börsile jõudma, on Ühispanga Võlakirjafond juba raha paigutanud. Rõivatootja võlapabereid on fondis 5,8 mln krooni väärtuses ehk 1,9% fondi mahust.

Ka kinnisvarafirma Arco Vara võlakirjade võimalik börsile tulek on positiivne, kuigi suurt käivet Zaborski börsisüsteemi vahendusel ei oota.

Arco Vara emiteeris juuni lõpus 31 miljoni krooni eest võlakirju, ütles Arco Vara finantsjuht Kaire Kopli. Huvi võlakirjade ostmise vastu oli tema sõnul suur. Arco Vara üheaastaste võlakirjade emissiooni korraldas Ühispank, Ühispanga Võlakirjafondis Arco Vara võlakirju hetkel ei ole.

Äripäeva börsianalüütik Alvar Jõgeva omab hetkel väikses mahus BIGi võlapabereid. ?Kuigi investorite ringkondades BIGist head ei räägita, on minu jaoks riskitase sobiv,? möönis Jõgeva.

Baltika võlakirjade börsile viimine on takerdunud bürokraatiamasinasse, ütles eile Baltika juhatuse esimees Meelis Milder.

Ligi aasta eest lubas Baltika, et võlakirjad noteeritakse Tallinna börsil kuue kuu jooksul. Tänaseks on sellest möödunud enam kui kümme kuud.

Baltika võlakirjaemissiooni korraldajaks oli Hansapank. Hansapanga finantsturgude osakonna intressitoodete spetsialist Ott Jalakas lubas, et Baltika võlakirjad jõuavad börsile selle aasta jooksul.

Eelmise aasta 26. septembril emiteeris Baltika suunatud emissiooni käigus võlakirju mahus 17,5 mln krooni. Võlakirjad pakuvad praegu 9,9% tootlust.

Arco Vara on oma arengult võlakirjade emiteerimiseks Tallinna börsil põhimõtteliselt valmis. ?Omaette eesmärki võlakirjad veel sel aastal börsile tuua meil ei ole,? ütles eile Arco Vara investeeringute juht Veljo Kuusk.

Arco Vara esimene võlakirjaemissioon Tallinna börsil peaks tulema selle aasta jooksul. ?Oleme võlakirjade osas teinud järelepärimisi ja arvame, et see võiks olla hea vahend firma kasvu finantseerimiseks Läti turul,? sõnas Kuusk juuni algul Äripäevale.

Kuigi kinnisvarafirma vajaks arendustöödeks umbes 100 mln krooni, tehakse esmane avalik müük väiksem, nii 30?40 mln krooni suurune. Lunastamistähtaeg oleks 1?3 aastat ja intress 5% ringis, rääkis Arco Vara osanik ja nõukogu esimees Arti Arakas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing