Kultuuritegu Kuressaares

Urmas Vaino 06. august 2004, 00:00

Nojah, ehk on natukene vara hüüda, et maailma kultuuriavangard ning juhtiv mõtlemine on just meite saarekese pealinna kolinud, aga Eesti mätta otsast vaadates on asjad märkimist väärt ometi. Kõige lihtsam on kinnitust saada nii, et haarata luup ja uurida lähemalt seda, mis lähipäevadel toimumas. Just see, mis siin ja praegu, on kõige elavamaks kinnituseks. Nädalavahetusel 6.?8. augustini lõbustab saarlasi ja nende külalisi Kuressaare merepäevade vaht. Ei midagi erilist, laulab Singer Vinger laupäeva päeval merelaval ja keegi ei keelagi niimoodi arvata. Aga julgelt võib ka vastu vaielda, sest päevade kava on tihe ja sinna pikitud ettevõtmisi erinevatele maitsetele. Märgusõnaks on meri ning selle ääres, sees ja kohal kõik toimubki. Laupäeva hommikul meelitab kalapüügiturniir Lossikala, lõuna ajal lastakse leiba luusse populaarsete mere- ja rivilaulude saatel. Esitajate nimed kõlavad sama uhkelt kui esitamisele kuuluva kava omad: Eesti Mereakadeemia kadetid ja piirivalveameti orkester Arvo Miido dirigeerimisel. Enne saunaminemist sobib natukene grillida. Et tegevus ikka koordineeritud saaks, siis algab õhtul kuue ajal Grillipapa võistlus. Õhtul VLÜ ja öökino. Pühapäev on rohkem sportimiseks, võrkpall kõigile ja rammukatsumine meestele. Lisaks muidugi ansambleid ja esinejaid. Kõik kokku ongi see, mida Kuressaare merepäevadeks nimetatakse.

Tasakaalukuse huvides tuleb seda kõike nimetada kultuuriks laiemas laastus, kenasti paika loksub asi siis, kui vaadata, mis toimub peale nädalavahetust. Esmaspäevast saab Saare maakonna pealinnas kultuuri ka kitsamas ehk siis hoopis süva-laastus nautida.

Vaatamata sellele, et Kuressaare linnusest pole kadunud veel ooperipäevadest kõlama jäänud hääle kaja, on uus tõsise muusika sündmus juba ukse ees. Sellel korral juubilari mantlis Kuressaare Kammermuusika pakub süvenemiseks ja kuulamiseks head muusikat terve nädala jooksul. Sõna ?hea? on igati kohane, sest seda saab kasutada nii esitatava materjali kui ka esitajate eneste kohta. Vaevalt leidub muusikasõpra, kellel poleks omi kogemusi selliste pärlitega nagu Pille Lill või Hedvig Hanson. Mõlemad on Kuressaares kohal ja kõnnivad tunnetel, pakkudes kuulamiseks parimat. Hedvig Hanson neljapäeval, 12. augustil koos kitarrist Andre Maakeriga ning Pille Lill koos Maire Haava, Mati Kõrtsi ja Uku Jolleriga päev hiljem, reedel kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuses. Eraldi on vaja kindlasti rõhutada teisipäeva Kuressaare Laurentiuse kirikus, kus Eesti Filharmoonia Kammerkoor dirigent Paul Hillieri juhtimisel annab kontserti pealkirjaga ?Pärt & varajane muusika?. Loomulikult ei mahtunud siia loetellu kõik esinejad, tegelikult tuleb neid nii idast, läänest kui ka lõunast. Eksootilist maitset pakutakse nii helis kui pildis, viimasesse kategooriasse mahub näiteks kolmapäeval toimuv moderntantsuetendus, mille peategelased on pärit Portugalist.

Ei ole ju paha võib küsida Kuressaare turismikorraldaja ja ajada rinna uhkelt kummi. Ei ole tõesti. Põhjuseid mere taha, suurele saarele sõitmiseks on küll. Ning mitte ainult neil, kes koos õllekannuga korraks kadakasse küllili tahaks visata. Saaremaa ootab ka neid, kelle kultuurihuvi eeldab kõrgemat latti ja peenemat maitset.

Kui üldse tahaks suvel Saaremaale sõitja rollis natukene poriseda, siis saaks seda teha hoopis teise külje pealt. Kui enne kontserti tahaks killukesele Saare ajaloole silma peale visata, siis võib enam kui kindel olla, et kohapeal suurt midagi teada ei saa. Kirik küll on, aga kes ja millal tegi, sellest pole kippu ega kõppu.

Aga silditus on võib-olla Saare turismi eripära ja seetõttu seda siin pikemalt nokkima ei hakka. Kontserdid ootavad!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing