PM: Ühinemispiirkonnad võivad jätta osa valdu soodustusteta

06. august 2004, 09:53

Regionaalminister Jaan Õunapuu väljapakutud omavalitsuste ühinemispiirkonnad suurendavad Riigikogu liikme Helir-Valdor Seederi hinnangul ebavõrdsust.

Endise Viljandi maavanema Seederi sõnul paisuksid ühinemispiirkondade kava teostumisel mõned omavalitsused liiga suureks ja teised jäävad hoopis puutumata, kirjutab Postimees. «Nii näiteks tekib olukord, kus Saaremaa, mis pole kaugeltki väikseim Eesti maakond, moodustab ainult ühe omavalitsuse, samas kui Viljandimaal jäävad alles ka pisikesed 1400 ? 1500 elanikuga omavalitsused,» kritiseeris Seeder.

Ühinemispiirkondade kava esitaja, Rahvaliitu kuuluva regionaalministri Jaan Õunapuu väitel on ühinemispiirkonnad soovituslikud ega too kellelegi kaasa ühinemiskohustust.

«Ühinemispiirkonnad on vaid etteantud korrastav loetelu,» selgitas Õunapuu. «Lõplik otsustus tuleb ikkagi kohalikelt inimestelt. Saaremaa jaoks ei olegi absoluutselt head lahendust välja pakkuda. Leisi tahab üht, Orissaare teist ja Torgu tahab hoopis iseseisev olla.»

Saaremaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektori Jüri Pärteli hinnangul ei ole nad hetkel veel täielikuks ühinemiseks valmis. Tema arvates on saare igal kihelkonnal väga tugev identiteeditunne, mida tahetakse säilitada.

Seederi arvates mõjub valitsuse hoiak ühinemispiirkondadesse jaotatud valdade karistamisena, sest need sinna kuuluvad omavalitsused, kes kellegagi ei ühine, jäävad toetustest ja investeeringusoodustustest ilma, samas kui ühinemispiirkondadesse mittekuuluvad omavalitsused säilitavad kõik oma eelised.

Õunapuu möönis, et investeeringueelised ei pruugi siiski rakenduda, sest euroliidu struktuurfondide raha jaotamise põhimõtetega taoliste erandite tegemine kokku ei sobi. Mõte panna euroraha saamine sõltuma ühinemisest kuulub rahandusminister Taavi Veskimägile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing