Ülo Toomsalu • 6. august 2004 kell 6:27

EPL: Üle poole Liviko toodangust müüdi Eestist väljapoole

Eesti suurim alkoholitootja Liviko müüs juulis üle miljoni liitri kangeid alkohoolseid jooke.

Sellest kogusest moodustas eksport enam kui 302 000 liitrit ja umbes 250 000 liitrit rändas turistidele mõeldud toodetena riigist välja, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Arvudest võib järeldada, et ligi pool meie toodangust juuakse ära Eestis, kusjuures sisemaise tarbimise taga on suures osas turistid,? ütles Liviko turundusdirektor Janek Kalvi.

Kalvi sõnul tuleks analüüsida täpsemalt, kui palju tegelikult kogu Eestis müüdud alkoholist joob ära kodumaine tarbija. Praegu selle kohta statistikat pole.

Alkoholitootjaid teeb murelikuks valitsuse kava tõsta kange alkoholi aktsiisi. ?Alkoholiaktsiisi eduka laekumise taustal unustatakse, et ostuturistide vooride taga on suures osas ka alkoholitootjate raske töö. Legaalsed alkoholitootjad maksavad selle raha riigieelarvesse vabatahtlikult,? lisas Kalvi.

Turundusdirektori sõnul moodustab vodkaturism üha suurema osa Liviko igakuisest alkoholimüügist. Juulis müüdi Eesti turule ligi 750 000 liitrit kangeid jooke, millest hinnanguliselt kolmandik ehk 250 000 liitrit viidi turistidele mõeldud toodetena riigist välja.

?Kavandatav 20protsendiline alkoholiaktsiisi tõus annab valusa tagasilöögi ja hinnatundlik ostuturist läheb sinna, kus on odavam.?

Kalvi sõnul on alust arvata, et aktsiisitõusuga annab Eesti vabatahtlikult turu käest lõunanaabritele. Tema sõnul on juba praegu Lätis alkoholiaktsiis ligi kümme protsenti madalam kui Eestis. Leedus on see praegu sama suur kui meil.

Hetkel kuum