Ülo Toomsalu • 6. august 2004 kell 6:39

PM: Ida-Euroopa mustsõstralaarid tõrjuvad Eesti marjad kõrvale

Baltimaade suurima marjade kokkuostja ja -töötleja Saareki tegevjuht Raul Kets ütles, et firma ei osta tänavu Eesti mustsõstraid kokku.

Postimees kirjutab, et külmutatud, puhastatud, pakendatud ja tellijale kohale toodud mustsõstra kilo maksab Ketsi andmetel Euroopa ühisturul praegu 0,35-0,37 eurosenti ehk 5-6 krooni.

«Minu andmetel ostetakse Poolas praegu talunikelt mustsõstraid 60 Eesti sendiga kilo ? kui pakkuda meie talunikele sellist raha, siis oleks see narrimine,» lausus ta.

«Mustsõstraga on praegu keerulised lood. Eelmisel aastal oli hea mustsõstrasaak nii Poolas, Leedus kui Ungaris,» selgitas Kets. «Ka tänavu on seal hea saak ja hinnad on muutunud olematuks.»

Sel aastal on mõistliku hinnaga suurte mustsõstrakoguste ostjat tema väitel pea võimatu leida. Viimase kaheksa aasta jooksul on Ketsi hinnangul olnud siiski perioode, mil mustsõstrahinnad on olnud ka Euroopa ühisturul kõrged.

«Hind käib üles ja alla. Ma pigem arvan, et mustsõstra osas on Eestil Poola ja Ungariga väga raske sõdida. Meil oleks muidugi ainult hea meel, kui Eesti marja osakaal Saareki toodangus kasvaks,» lisas ta.

Reolas asuvat Saarekit juhtiv Kets lisas, et kõigist firma kokku ostetud marjadest vaid 10-15 protsenti on kodumaised. «Eesti on väike,» selgitas ta. Firmast käis mullu läbi üle 2000 tonni marju, lõviosa neist müüdi välismaistele toiduainetööstustele.

Tartumaa põllumees ja marjakasvataja Kaarel Tuvike on leidnud oma sõstardele tänavu ostjad suure vaevaga. «Viisime mustsõstraid ka Tallinna turule, kus tegutseb täielik maffia,» väitis ta.

«Kella ühe paiku öösel kogunevad hulgimüüjad turu juurde ja siis jalutavad autode vahet mustad, kes dikteerivad hinna. Seekord pakkusid nad viis krooni musta sõstra kilo eest,» rääkis Tuvike. «Inimesed olid hädas ? valida oli koormaga koju tagasi sõitmise või selle hinna vahel.»

Hetkel kuum