Raha paneb aktsiatesse keskmisest kõrgema haridustasemega inimene

Annika Matson 09. august 2004, 00:00

Aktsiaturule raha paigutamist kaaluval isikul soovitab investor Lipstok algatuseks siiski professionaali juurde pöörduda. ?Investeerimisnõustaja tuleb hoolikalt valida, ta võiks olla kui perearst, keda tuleb usaldada,? ütles Lipstok.

Oma investeerimiskogemustest rääkides märkis mees, et on aktsiaid näiteks ka tõusu pealt ostnud ja sellega alt läinud.

Riigikogu liige ja rahanduskomisjoni juht hoiatab algajaid samas, et laenatud rahaga aktsiaturule katsetama minna ei tohiks.

?Investeerimine või säästmine on valikute küsimus,? selgitas Lipstok. Ta möönis, et kui inimesel on tekkinud vaba raha, siis ta ostab uue teleri ja uue auto. Kui need vajadused on rahuldatud, tekib tahtmine kinnisvara soetada ja alles pärast seda mõeldakse tuleviku kindlustamise ja investeerimise peale. ?Meie inimene eelistab investeerimisele tarbimist, kuna viimane oli mitu aastakümmet takistatud,? sõnas Lipstok.

Et inimesi säästmise asemel rohkem investeerima saada, peaks Eestis olema kindlasti rohkem avalikke firmasid, millesse raha paigutada. Tavainimene, kes alustab investeerimisega, vaatab eelkõige vaid koduturgu. Lipstok, kes on olnud ka Tallinna Väärtpaberibörsi nõukogu liige, teab, et börsil tegeldakse üsna aktiivselt ettevõtete börsile meelitamisega. ?Ju siis ei ole firmadel hetkel vajadust lisaraha järele või on bürokraatia hulk, mida Tallinna börs ettevõtete käest nõuab, neile vastuvõetamatu,? rääkis Lipstok.

Lipstok ise on investeerinud nii börsi- kui ka börsivälistesse firmadesse, samuti SEBi ja Ühispanga fondidesse. Kui tal tekkis paari aasta eest 200 000 kuni 300 000 krooni vaba raha, otsustas ta Ühispanga privaatpanganduse nõustaja Natalie Tarro juhendamisel investeerida SEBi ja Ühispanga fondidesse. Lipstok on ise olnud ka Ühispanga nõukogu liige.

?SEBi fondi investeeringuga olen täna kahjuks miinuses,? möönis Lipstok ning lisas, et on osakuid juba ka miinusega müünud.

Eesti turul on tema sõnul aeg hakata vaatama ka tööstusettevõtete poole. ?Nii Baltika kui ka Norma on lootustandvad,? ütles Lipstok. Ta usub, et teenida annab veel ka Hansapanga ja Eesti Telekomi aktsiaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing