Veidi erandlik hobi: nukumajade tootmine

Liis Kängsepp 10. august 2004, 00:00

Ühel heal päeval umbes neli aastat tagasi läks koduperenaine Marika Streimann lastega mänguasjamuuseumi, kus neile hakkas silma nukumaja.

?Tahan ka!? nõudsid lapsed ning Streimann hakkas otsima, kust nukumaja saada. Selgus, et Eesti turul polegi olemas sellist nukumaja, mis sobinud oleks ? järelikult tuli ise teha.

Tänaseks on Streimanni firma OÜ Eesti Nukuehitus juba üle kolme aasta valmistanud vineerist Roosi Maja ning sinna sisse käivat mööblit. Eelmise aasta lõpus alustati eksporti Lätti ning hooajaliselt on saadetud paar partiid Soome.

?Rikkaks me kindlasti pole saanud,? ütleb Streimann, lootes samas, et järgmisel aastal hakkavad investeeringud end vaikselt tasa teenima. ?Ise ma ei ole vist kunagi mingit sealt raha saanud,? mõtiskleb naine, selgitades, et ta ajab Nukuehituse asja puhtalt hobist ja oma rõõmuks. ?Mõnikord, kui mul kodus igav on, vuristan ise lapitekke masinal kokku.?

Samas ütleb naine, et arenguruumi on veel palju. Murelikuks teeb teda nukumaja hind ? koos sisustusega läheb Roosi Maja maksma üle 2000 krooni. Samuti võiks erinevat mööblit rohkem pakkuda.

Lisaks napib pidevalt käibevahendeid ja näiteks jõulude ajal on ladu tühi ning mööblivalik poes puudulik. ?Kui eluasemelaenu saab pangast ka 2 miljonit suhteliselt selle eest, et sa oled tore inimene, siis ettevõttele antakse pigem laenu alles siis, kui sa oled juba miljonär,? ohkab Streimann.

Tegelikult ongi Roosi Maja enam-vähem ainus nukumajasid tegev firma Eestis. Viimaseid päevi hingitseb küll Põlvamaal männipuidust nukumaju ehitav OÜ Jansi Puit, kuid nemad panevad varsti pillid kotti ? ühemeheäri ajaval Janar Soidlal ei jätku enam firma käigushoidmiseks raha ja aega.

?Tahetakse liiga suuri partiisid, mida mul pole võimalik teha,? ütleb Soidla. ?Ma olen isegi toetusfonde läbi käinud, aga see on selline kadalipp, et mul on juba tüdimus sellest paberimäärimisest.?

Tallinnas OÜ Rapsak poes Pesapuu müüakse praegu veel mõlema firma nukumaja. Rapsaku projektijuhi Kaie Kuhi sõnul ostetakse lapsele nukumaja enamasti mõne suurema sündmuse puhul kingituseks ? kas siis sünnipäevaks või lasteaeda-kooli minemise auks. Ja et maja koos sisustusega on kallis, on aktsiooni hõivatud kogu suguvõsa.

?Kes käib tooli, kes lauda ostmas,? ütleb Kuhi, kellel näib olevat kahju Jansi Puidu majade kadumise üle. ?On hea, kui inimesel saab pakkuda erinevaid asju. Kes tahab männipuidust maja, mõni vineerist, mõni hoopis plastmassist.?

Roosi Maja tootmist alustati 2001. aasta kevadel.

Eelmise aasta lõpus müüdi Roosi maja kaubamärgi all valmistatud tooteid neljas linnas, kokku kümnes poes.

Peale majakarbi valmistavad OÜ Eesti Nukuehitus FIEdest meistrid majja veel värvitud puidust mööbli ning tekstiilid ? kardinad, lapitekid, kaltsuvaibad.

Roosi Maja käib detailidest kokku ning vajadusel saab selle juppideks lahti võtta.

OÜ Eesti Nukuehituse käive ulatus eelmisel aastal pea poole miljoni kroonini, kasumit teeniti 30 000 krooni. 2002. aastal sai ettevõtte 300 000 kroonise käibe juures 35 000 krooni kahjumit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing