Merko päästis uimase börsipäeva

Alvar Jõgeva 11. august 2004, 00:00

Üllatuslikult sai eilse börsipäeva käibetiitli endale Merko ehituse aktsia. Peale kella kahte vahetasid omanikku suuremad plokid 222,96 krooniga. Kokku sooritati 8 tehingut, käivet kogunes 9,2 mln krooni. Aktiivsemat kauplemist ootasin varem, kui firma avaldas majandustulemused, kuid siis sooritati vaid üks pisitehing.

Liideraktsiad jäid peaaegu samale tasemele. Hansapanga ja Norma aktsiad ei muutunud, Eesti Telekomi aktsia hind tõusis minimaalselt ehk ühe eurosendi võrra.

Arvatavasti algab aktiivsem kauplemine sügisel, kuid september on ajalooliselt olnud kõige viletsam kuu börsil. Oktoober on jälle tuntud krahhide poolest. Kuigi statistiliselt on praegu võimalus lühiajaliseks languseks suurem, on tegemist vaid keskmisest suurema tõenäosusega. Oma panuse aktsiahindade liikumisele võib anda ka 18. augustil avaldatavad Hansapanga majandustulemused.

Eesti majandus kasvab jõudsalt, mis väljendub väärtpaberituru kerkimises, siiski ei tohi armuda aktsiatesse, vaid tuleb valmis olla nende realiseerimiseks.

Aktsiate soetamisel on soovitav määrata, mis juhtudel väärtpaberid müüa. Kui aktsia on portfellis olnud aastaid, siis võib nendest loobumine olla raske. Aktsiatesse armumine võib kalliks maksma minna, kuna majandus on tsükliline.

Isiklikult püüan kasutada Fred Schwedi strateegiat, mis kõlab järgnevalt: "Kui on aktsiabuum ning igaüks ostab aktsiaid, müü kõik oma aktsiad maha. Saadud raha eest osta madala riskiga võlakirju. Kahtlemata tõusevad aktsiate hinnad veelgi, aga ära pööra sellele tähelepanu ? oota majanduslangust, mis tuleb varem või hiljem. Kui majanduslangus paisub rahvuslikuks katastroofiks, müü oma võlakirjad maha ja osta aktsiaid. Kahtlemata langevad aktsiate hinnad veelgi, aga jälle ära pööra sellele tähelepanu. Oota järgmist tõusu. Korda neid operatsioone senikaua kuni elad ja sul saab olema rõõm surra rikkana."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing