Rõivafirma Hennes & Mauritz kasvatas aastaga kordades omaniku kasumit

Tõnis Arnover 11. august 2004, 00:00

Aasta varem jäi H & Mi kasum 290 miljonile kroonile.

Stefan Perssoni firma Stefan Persson Placering AB mullune kasum oli äsja avaldatud aruande kohaselt 850 miljonit Eesti krooni.

IKEA omaniku Ingvar Kampradi ja Tetra Lavali eksomaniku Hans Rausingu järel Rootsi rikkuselt kolmanda mehe Stefan Perssoni investeerimisfirma teenitud kasum võinuks veelgi suurem olla.

Hennes & Mauritz, kus talle kuulub 12% aktsiatest ja 57% häältest, tõi talle sisse 985 miljonit, kuid kinnisvarafirma JM kahjumit toonud aktsiapakk kiskus tulemust alla.

Hennes & Mauritzal oli mullu ülihea aasta. Firma teenis kokku maksude-eelset kasumit 16,3 miljardit Eesti krooni, millest dividendideks jagati 8,5 miljardit krooni. Rootsi ärilehe Dagens Industri andmeil on Perssoni perekond H & Mi helde dividendijagamise poliitika tulemusena viie aastaga teeninud üle 8 miljardi krooni.

Rootsi üks edukamaid ja tuntumaid firmasid Hennes & Mauritz on perekond Perssoni looming. Firma sai alguse 1947. aastal, kui Stefani vanaisa Erling Persson avas oma esimese naisterõivaste Västerasis. 60. aastate keskel laienes rõivakett Norrasse ja Taani. Umbes samal ajal ostis Persson ära Mauritz Widforsi, mis müüs meesteriideid ja nii sündis H & M.

Nüüdseks on firmal üle maailma 900 poodi ning 21 tootmistehast ja selle teenistuses on 80 disainerit. Firma aastakäive küünib saja miljardi Eesti krooni lähedale. Euroopa jaemüüjatest pole ükski kasvanud nii kiiresti ja edukalt väljapoole oma riigi piire.

Rootsi annab selle käibest veel ainult kümnendiku. Järgmisena on H & M laienemises sihikule võtnud ELi uued riigid Poola ja T?ehhi.

Ka sel aastal on Hennes & Mauritzale hästi läinud. Juunis kasvas müük 15% ehk ligi kaks korda rohkem kui mullu samal ajal.

Isegi halb ilm on tulnud firmale pigem kasuks kui kahjuks. Kui mullu käisid inimesed ilusate ilmadega vähem poes riideid ostmas, siis tänavused halvemad ilmad on inimesi rohkem poodi toonud, selgitas H & Mi avalike suhete juht Carl Henric Enhörning.

Firma edu torkab silma eriti võrdluses konkurentide JC ja Retail and Brandsiga, mis suutsid juunis müüki suurendada vastavalt 6,2 ja 5,7%.

Stefan Persson pöörab järjest rohkem tähelepanu kinnisvarale. Müünud maha kahju toonud kinnisvarafirma JM aktsiad, on Stefan Persson Placering AB omandanud suures koguses kinnisvarafirma Drott ja ehitusfirma Skanska aktsiaid.

Lisaks kulub Perssonile kinnisvarahaldusfirma Ramsbury, mis on saanud nime tema Inglise mõisa järgi ja mis oli aastavahetuse seisuga paigutanud kinnisvarasse 4,3 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing