Tallinna üüriturul nõutakse suuri kesklinna kortereid

Enn Tosso 16. august 2004, 00:00

Uus Maa üürikorterite konsultandi Annika Leedi sõnul oli üürikorterite turu kõrghetk käesoleval aastal aprillis-mais, mil toimus suur osa kogu poolaasta üüritehingutest. Turu kõrget aktiivsust soosisid diplomaatide vahetumine ning erinevate ettevõtete esindajate saabumine värskesse ELi liikmesriiki.

Üüriturule EL siiski oodatud mõju ei avaldanud ning suuremad inimmassid jäid saabumata, sedastab Leet. ?Paljudele kinnisvaraomanikele läks see maksma mitme kuu üüriraha, kuna ootustuhinas kruviti maaklerite soovitusi arvestamata hinnad varasemast kõrgemale. Imet siiski ei sündinud ning sobiliku üürniku leidmiseks on omanikud sunnitud jätkuvalt järeleandmisi tegema,? sõnab Leet.

Kuna Tallinna üürikorterite arv on seoses uute korterite valmimisega märkimisväärselt kasvanud, on üha suuremaid probleeme tekkimas vanemate elamispindade omanikel. ?Sageli ei taheta mõista, et vana korteri üürihind ei saa olla samaväärne uue omaga,? lausub Leet.

Tema hinnangul üritavad omanikud jätkuvalt võrrelda hindu ainult piirkondade kaupa. Seejuures jäetakse tähelepanuta suur hulk uute korterelamute eelistest, nagu puhtad ja uued trepikojad, liftide olemasolu, uued kommunikatsioonid, korterite uus sisustus, korralikud naabrid jms. ?Hinna määramisel tuleks tegelikkuses võrrelda nii piirkonda kui ka erinevate elamute ja korterite viimistluse taset,? räägib Leet.

Leedi sõnul on suvekuud üüriturul traditsiooniliselt suhteliselt tagasihoidliku aktiivsusega. Siiski on selgelt tunnetatav Euroopas levinud pikk puhkusteperiood, mis on tõstnud lühiajaliste (1?6 kuud) üürikorterite populaarsust. ?Sageli ongi omanikel kasulik tühjaks jäänud korter suveperioodiks lühiajaliselt välja üürida, et taas sügishooajal leida pikaajalisem üürnik,? räägib ta.

Ka Arco Vara maakleri Lauri Laanoja sõnul on kesklinna suuremate korterite üürijaiks tihtipeale välismaalased.

?Reeglina on tegu kohapeal asuvate välisosalusega firmade töötajatega, üüriperioodi pikkuseks tavapäraselt 1?2 aastat ning üüri tasub ettevõte,? räägib ta.

?Suve algus on üüriturul küllaltki loid, aktiivsus kasvab juuli lõpul, augustis, kui kortereid asuvad otsima sügisel linna tööle või õppima tulijad. Eriti aktiviseerub äärelinnade üüriturg, suurim nõudlus on 1?2toaliste korterite järele, mille hinnatase jääb alla 4000 kr kuus,? sõnab ta.

Samuti suureneb huvi kesklinnas asetsevate korterite vastu, mille hinnatase jääb alla 6000 krooni, vahendab Laanoja. Tema sõnul on nõudlus kallimate korterite ning majade järele on peaaegu aasta läbi ühtlane.

Hinnamuutusi Laanoja hetkel ette näha ei oska ning usub, et äärelinnade hinnatase jääb püsima ning hinnakukkumist ei tule. Näiteks 2toaline tavaviimistlusega korter Mustamäel maksab 3000 kr/kuu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing