Tööohutuse rikkumine läheb firmadele järjest kallimaks

Merike Lees 16. august 2004, 00:00

Tööandja vead sõltuvad tegevusalast ja on igal tegevusalal erinevad, kuid ohutute tingimuste tagamine töötajatele algab tööandja tegevusest, selgitas tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Eino Rohtmets.

Praegune seadus nõuab, et tööandja tooks riskianalüüsis välja töö riskid ja riskianalüüsi alusel koostaks tegevuskava riskide vältimiseks. Seda võib teha tööandja ise, kuid seda võib tellida ka töötervishoiuteenust osutavast ettevõttest, selgitas Rohtmets.

Töötervishoiualase ettevalmistuse ja sotsiaalministeeriumi loaga meditsiiniasutusega on ettevõttel võimalik sõlmida ka tervishoiuteenuste osutamise leping. Siis teevad juba töötervishoiuarstid firmas riskianalüüsi, vajalikke mõõtmisi ning annavad soovitusi riskide vältimiseks, rääkis Rohtmets.

Praegune seadus ei tee töötervishoiuteenuste osutamise lepingu sõlmimise nõude suhtes ettevõtetel vahet. ?Seadus on üldsõnaline ja täitmiseks kõigile,? märkis Rohtmets.

?Loogiline oleks, et ettevõtted, kus riskid kõrgemad, huvituksid eelkõige selle lepingu tegemisest.?

Tallinna ja Harjumaa tööinspektsiooni juhataja asetäitja Eve Hinno sõnul on seadus nii umbmäärane, et töötervishoiuteenuse lepingut on tööandjatelt raske nõuda. Osa mõistab selle lepingu all ühekordset teenust ? riskianalüüsi või tervisekontrolli ?, kuigi seadusandja on silmas pidanud kompleksset töötervishoiuteenust, selgitas Hinno.

Hinno sõnul sõlmivad töötervishoiuteenuse lepingu eelkõige välismaistele omanikele kuuluvad ettevõtted, kelle emamaal on see kohustuslik. ?Meie saame tööandjat mõjutada eelkõige sundrahaga,? märkis Hinno. Sundraha on tema sõnul efektiivsem kui trahv, sest trahvil on piir, aga sundraha saab määrata oluliselt suuremas summas ja selle summa säästmise võimalus motiveerib tööandjat puudusi likvideerima.

Trahvi võib teha füüsilisele isikule kuni 18 000 krooni ja juriidilisele isikule kuni 40 000 krooni. Sundraha aga sõltub nõuete arvust ? kolme nõude puhul on summa näiteks 30 000 krooni, kuid 10 nõude puhul võib see olla juba 300 000 krooni, rääkis Hinno.

Tõnu Velt
ASi Medicover Eesti tegevdirektor

Töötervishoiuteenistuse eesmärk on aidata ettevõtjal täita seadusest tulenevaid nõudeid tulemuslikult. Kuna komplekslepingu osapoolteks on töötervishoiuspetsialistid ? arst, õde, ergonoom, hügienist ?, võimaldab see tihedat koostööd töötervishoiuteenistuse ning ettevõtte vahel ja annab hinnangu ettevõtte töökeskkonnale ning töötajate tervisele ja heaolule.

Kompleksteenuses sisalduvad töökeskkonna mõõdistamised, töökoha ergonoomia, riskianalüüs, tervisekontrollid, kirjalik otsuste ja nõuannete kokkuvõte töökeskkonna- ja tervisekontrollide alusel, tervisetõendid, gripivastane vaktsineerimine, esmaabiandjate väljaõpe ja täiendõpe, töökeskkonnaspetsialisti, töökeskkonnavoliniku ja töökeskkonnanõukogu liikmete töötervishoiu- ja tööohutusalane väljaõpe ja täiendõpe, tööst põhjustatud haigustega töötajate perioodiline jälgimine ja järelravi, taastusravi korraldamine.

Kompleksteenuse hind ühe töötaja kohta kujuneb sõltuvalt töötaja töö laadist ning komplekslepingu mahust ? valitud teenuste hulgast.

Hinnatase on 75?200 krooni kuus ühe töötaja kohta. AS Medicover Eesti on sõlminud sellise lepingu 70 Eestis registreeritud ettevõttega, kus töötab kokku üle 5000 töötaja.

Kristina Seimann
Saku Õlletehase kommunikatsioonijuht

Saku Õlletehas peab töötajate tööohutust ja meeldivat töökeskkonda oluliseks. Töökeskkonda mõõdistatakse ja parendatakse pidevalt.

Emotsionaalne pool on osa personaliosakonna tööst, töötingimused tervikuna aga tööohutusspetsialisti töövaldkond. Tööohutuse spetsialisti aitab ka töökeskkonna nõukogu, mis oma tegevuses on orienteeritud töötingimuste parandamisele. Tööohutusega seotult on ettevõttes instruktsioonid ja koolitused töötajatele.

Töötajate tervislikku seisundit kontrollime regulaarselt, kuna tegemist on toiduainetööstusega. Töötervishoiualaselt teostab tervisekontrolli ettevõte Medicover. Töötajad läbivad tervisekontrolli vähemalt kord kahe aasta jooksul, need, kes tootega otse kokku puutuvad, aga iga aasta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing