PM: Õppelaenu suurenemine toob juurde uusi võlglasi

16. august 2004, 08:00

Õppelaenusummade pidev kasvamine, koolitee katkestamised ja tööpuudus tudengite hulgas võivad kaasa tuua õppelaenuvõlglaste arvu suurenemise.

«Kuna laenusummad pidevalt kasvavad, on tulevikus oodata õppelaenuvõlgalaste arvu suurenemist,» tõdes haridusministeeriumi raamatupidamisbüroos õppelaenuvõlglaste üle arvestust pidav Gerli Põder Postimehele. «Põhiliseks makseraskuse tekkimise põhjuseks on koolitee katkestamine või sobiva töö mitteleidmine pärast õpingute lõpetamist või katkestamist.»

2001. aasta lõpuks oli riigi tagatis rakendunud pisut vähem kui 1900 lepingu osas, 2002. aasta jooksul lisandus veel üle 700 lepingu. Möödunud aasta lõpuks oli riigi tagatist rakendatud juba rohkem kui 3600 lepingu osas.

Põderi sõnul võib käesoleval aastal prognoosida vähemalt tuhande lepingu lisandumist.

«Õppelaenu näol ei ole tegemist erisoodustuse ega tagastamatu abiga,» rõhutas Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas. «Lõbutsemise peale kulutamiseks ma laenu võtta ei soovita.»

Hansapanga õppelaenude arendusjuht Anu Vaino nimetas õppelaenu võtmist kohustuseks see kunagi korrektselt tagasi maksta. «Siiski on õppelaen tudengile soodsaim võimalus oma õpingukulusid või õpinguaegseid elamiskulusid katta.» tunnistas ta.

Alates möödunud õppeaasta algusest on õpingute katkestaja olukord pisut kergem. «Varasema poole aasta asemel on nüüd õpingute jätkamiseks aega 12 kuud,» selgitas Ühispanga laenuspetsialist Messimas. Nii ei pea õppelaenu tagasimaksmist alustama, juhul kui tudeng jätkab enne ühe aasta möödumist magistriõppes või mõnel teisel erialal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing