Hansapanga aktsia käis kogemata 110 kroonil

Raivo Sormunen 17. august 2004, 00:00

Viimase kuu jooksul stabiilselt 105-108 krooni vahel kõlkunud Hansapanga hüppas eilse börsipäeva alguses kahe pisitehingu tulemusena 110 kroonini (7,03 euroni), millel sulgemine oleks tähendanud väärtpaberile rekordi kordamist. Suure tõenäoliselt oli tegu lihtsalt sellega, et üks väikeinvestor pani kohe börsipäeva alguses Hansapanga aktsiale turuhinnaga ostuorderi sisse. See, et tegemist oli kergelt vigase tehinguga annab tunnistust ka Hansapanga eilne 107,49 kroonine sulgemishind ning fakt, et antud kaks tehingut olid ainsad, mil Hansapanga hind üle 108 krooni kerkis.

Kuna hetkel on börsipäevad suviselt unised ning pärast börsipäeva algust maaklerid alles sisetavad aktsiatele ostu- ja müüginoteeringuid, siis Tallinna börsil ei maksa turuhinnaga aktsiaid osta ega müüa. Parem tuleks ära määrata limiithind, millega ollakse nõus aktsiaid ostma või müüma.

Turuhinnaga võib kaubelda vaid välisturgudel likviidsemaid aktsiaid, mille hinda noteerib hunnik maaklerid ja millega tehakse päevas sadu, veel parem tuhandeid tehinguid.

Sellised pealtnäha veidraid tehinguid on olnud Tallinna börsil ennegi. Neist ehk kõige kuulsam tehti 25. veebruaril 2002 ehk esimesel päeval, mil Tallinna börs läks HEX-süsteemile üle ja sellised tehingud võimalikuks said. Toona müüs limiithinna määramata jätnud Hansapanga väikeinvestor oma aktsiaid maha 168,5 krooniga, samas kui väärtpaberi turuhind oli 198 krooni kandis. Kuna tegemist oli verivärske börsisüsteemiga kompenseeriti väikeinvestorile 10000 kroonine viga. Teiseks tuleb meelde erastamisväärtpaberiga tehtud tehing 1,04 krooni tasemel, mida samuti võib pidada turuhinnaga kauplemisega tekkinud veaks.

Kokkuvõtlikult oli börsipäev eile sarnaselt möödunud reedega äärmiselt loid.

Suuremat aktsiahindade liikumist võiks näha homsest, mil Hansapank avaldab oma teise kvartali majandustulemused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing