Maksuameti erirühmad hakkavad ümbrikupalga maksjaid püüdma

Kristina Traks 17. august 2004, 00:00

Vaid ümbrikupalga maksjate tabamisega tegelevate rühmade loomiseks palkab maksuamet ca 40 inimest. Rühmade liikmed saavad oma käsutusse kaasaegsed tehnikavahendid ja selga jope, mille seljal kiri ?Maksuhaldur? või ?Maksu- ja tolliamet?.

Sellised ?rünnakrühmad? on juba loodud Põhja ja Lõuna maksukeskustes ning loomisel kõikides teistes. Asja idee on selles, et suuri ettevõtteid ei ole võimalik kontrollida paaril ametnikul, kuna siis on töötajatel võimalik hõlpsasti maksuametnike eest plehku panna. Samuti maksab ümbrikupalga maksmise kahtlusega firma tavaliselt sarnasel viisil palka kõikides oma tegutsemiskohtades ning parima tulemuse saamiseks on vaja haarang korraldada ettevõtte kõigis filiaalides korraga.

?Meil on olnud juhtumeid, kus ettevõtte töötajad on ümbrikupalgareidi ajal ustest-akendest põgenenud,? sõnab Ida maksukeskuse juhataja kohusetäitja Rainer Osanik. ?Sellepärast on suuremate ettevõtete puhul vajalik, et mindaks kontrollima suurema hulga ametnikega.?

Osaniku sõnul võib n-ö tavalisel revidendil jääda ümbrikupalga reidi läbiviimisel puudu näiteks psühholoogioskustest. ?On olnud ka juhuseid, et kontrollitav ettevõtja on muutunud agressiivseks, nii et põhimõtteliselt on ümbrikupalgareidide tegemine ikkagi meestetöö,? räägib Osanik. ?Meil aga on kõik kontrolliosakonna töötajad naisterahvad, nii et peame palkama ka uut personali.?

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Marek Helmi sõnul on viimasel ajal on oluliselt kasvanud maksuametile tulevate ümbrikupalga maksmise teemaliste vihjete arv. Töötajate vihjed ja kaebused on lausa 70 protsendil valikukriteeriumiks, mille järgi otsustatakse ümbrikupalgareidi osaliseks saavad ettevõtted.

Aasta alguses saatis maksuamet märgukirjad ettevõtetele, kes maksavad võrreldes tegevusala keskmisega silmatorkavalt madalat palka. Kirjades teatati, et maksuamet kahtlustab ettevõtet ümbrikupalkade maksmises ning paluti üle vaadata oma maksusummad.

Maksuameti teatel muutusid ligi poolte kirja saanute maksudeklaratsioonid päevapealt.

Viimase kuu jooksul on maksuamet korraldanud mitu ümbrikupalgareidi, kus on osalenud paarikümne maksuametniku ümber. Nii hulgakesi tehti reidid samadele omanikele kuuluvatele Poseidoni pubisse Tallinnas ja Võru baari Boschwechter ning kolme restorani Tallinnas Raekoja platsil. Kõikide neid söögi-joogikohti pidavate ettevõtjate suhtes on algatatud väärteomenetlused ümbrikupalga maksmise kahtlusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing