Efektvärvid asendavad marmori-või rauapinda

Liivi Tamm 18. august 2004, 00:00

Põnevaid sisekujunduse värvilahendusi saab tekitada mitmel moel: kindlam lahendus on osta juba valmis segatud efektvärv. Faktuurpindade tekitamiseks kasutatakse värv aluspinnale kandmiseks tavalise pintsli asemel hoopis käsna, kilenutsaku, traatharja vms. Paljusid efektvärve kantakse seinale kiht-kihilt, mõned aga imiteerivad teisi materjale (Sadolini Metallic Silk annab metallilaadse efekti ja peegeldab valgust, Marmor imiteerib marmorist kivipinda, Kalk Finish meenutab vana lubjatud seinapinda).

Vivacolori värvikooli juhataja Arto-Randel Serveti sõnul tasub enne ulatusliku värvimistöö ette võtmist siiski väike katselapike ette võtta. ?Reaalsus on nii mõnigi kord ettekujutusest erinev,? nendib ta. ?Lõppmuljet mõjutab näiteks valgustus, mis toob värviefekti selgelt esile, tulgu valgus siis aknast või oskuslikult paigaldatud kohtvalgustist, samuti teised värvitoonid. Aga ega alati ei peagi efektvärviga kogu seina katta, hea mulje jätab ka kujund, kasvõi kolmnurk või ruut. Teibi abil märgitakse kujundi ääred ja seejärel kantakse värv seinale.?

Arto-Randel Serveti sõnul on selle aasta põhiuuenduseks pärlmuttertoone andev sari Taika. ?Taika annab kahetoonilise efekti. Kui ühe nurga alt tundub sein tagasihoidlik, siis teise nurga alt lööb ta pärlmuttertoonis särama. Värvimisega peaks hakkama saama ka tavainimene, aga oluline jälgida ka alt kumava värvi (Harmony) ühtsust.?

Neile, kes rulli või harja abil ise efekte tekitada ihkavad, annab lisavõimalusi tavalisest lateksist paksema koostisega Kevyt-Rae. ?Kevyt-Raed erinevate poroloonist või traatidega rulliga seinale kandes tekivad krobelised mustrid. Efekti saab ka pintsli või hajaga teha. See lahendus on olnud populaarne näiteks kaminate puhul,? lausub Servet. ?Aga eks efektvärvid jätavadki inimestele vabad käed. Nagu kellegi fantaasia lubab.?

Neile, kes ise efekte tekitada ihkavad, sobib Tikkurla lisaaine Lasera. ?Lasera võimaldab kahe eri tooni värvi abil mustreid kujundada, Lasera jääb läbi kumama ja pikendab värvi kuivamisaega, nõnda et mustri kujundamiseks jääb piisavalt aega ega teki triipe,? ütleb Servet.

Lateksvärvidega värvimise lisaainet pakub ka Sadolin. ?Abiaine Effekt võimaldab kõikvõimalikku kombineerimist,? nendib Sadolini Värvikeskuse kujundaja Pille-Riin Lass. ?Kõigepealt tuleks värvida 1-2 kihti ühes toonis seinavärviga. Seejärel segada teist tooni värvi Effektiga vahekorras 1:1. Segu tuleb kanda pinnale ning kujundada läbipaistev muster.?

Juba värvitud pinna saab põnevamaks muuta ka lakiga. Sadolini tootevaliku Antiqe, vanutab värvikihti, jättes antiikse pragunenud mulje. Pintsliga viimistletud pind tekitab sümmeetrilise, rull aga ebasümmeetrilise pragunemisefekti. Vivacolor pakub mosaiiklakki, kuhu segatakse plastikust värvilisi helbeid. Mosaiiklakis jaotuvad helbed ühtlaselt.

Neile, kes isetegemise tuhinas oma käega värve segada soovivad, on tõhusaks abimeheks Värviefektide piibel. Raamat annab juhiseid eri tüüpi värvide kombineerimiseks, et sel teel saavutada marmorit, puitu või rauda meenutav efekt, samas antakse ülevaade ka töövõtetest ja vahenditest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing