Vana mööblit saab ise korrastada

Liivi Tamm 18. august 2004, 00:00

Vanamööbli restaureerimisega tegeleva AS Tsunftijänes juhataja Mati Raal usub, et pea igast vanast mööblitükist on võimalik kodu ehe kujundada, isikupärast mööblit vedeleb ju tänaseni paljudel pööningutel ja keldrites.

Korrastustööd tuleks alustada puhastamisest. ?Ese tasub õue tuua ja korralikult harjaga tolmust puhtaks teha,? ütleb Mati Raal. ?Seejuures tasub valida veidi varjulisem koht, et niiskunud mööbli päikese käes liiga kiiresti ei kuivaks. Kõik lahtised tükid ? liistuosad, lahti tulnud nikerdused jms. - tasub kohe kaasa võtta ja pärast puhastamist ehituspoe PVA liimiga tagasi liimida.?

Mati Raali sõnul ei ole puidust talupojamööblile liiast ka korralik küürimine. Vanu maalinguid või kullatud servi võib vesi aga kahjustada: kullatud pildiraami puhul on lubatud ainult kuivpuhastus: selleks hõõrutakse raami pehme leivasisuga ja puhastatakse pintsliga.

Kui mööblitükk on puhastatud, võib eseme kergelt peenikese liivapaberiga (nr 240) või terasvillaga (nr 0000) üle lihvida. Seejuures ei tohiks välja lihvida esemele elu andvaid jooni: väike kriimustus kaunistab vana mööblit. Vana värvi saab maha ka kuumapuhuriga, ent klaaspindade läheduses ja nikerduste juures tasub eelistada keemilisi värvi eemaldajaid. ?Enamasti ei saa ühte meetodit kasutada, tuleb kombineerida,? nendib Raal. Puhastatud pinda võib viimistleda näiteks mesilasvahaga või õlitada. ?Õlitamise puhul muutub pind tumedamaks,? hoiatab Mati Raal.

Mitmed mööblitükid on traditsiooniliselt kaetud ka ?ellaklakiga, suuremas koguses saab seda osta poest, väiksema koguse puhul aitab ka restaureerimistöökoda.

20. sajandi kolmekümnendatel oli populaarne ka vineeri kleepimine mööblile. Katki läinud serv või lokkimine ei tähenda automaatselt, et kogu vineer on rikutud. ?Katkist kohta aitab parandada restauraator, viga ei jää hiljem nähagi. Lokkimise vastu saab nii mõnigi kord ka kodust abi,? ütleb Raal. ?Selleks tehakse lahtine vineer märjaks ja silendatakse kuumemaks aetud haamriotsa või triikrauaga. Triikraud ei tohi olla väga tuline ? vana tisleriliim talub kuni + 60 kraadist kuumust. Kui aga vana liim on vineeri alt kadunud , tasub sinna lihtsalt noaotsaga uut liimi vahele lükata.?

Vana mööbli vineerplaadi on nii mõnigi kord rikkunud ka lillevaasid, millest on plaadile rõngad jäänud. ?Teatud juhtudel aitab, kui pinda soojendada ja hõõruda punase veiniga immutatud pehme lakiga,? õpetab Raal.

Isetegemine on lisaks meisterdamise rõõmule nii mõnigi kord kõige loogilisem lahendus: näiteks puidust kapilt värvi eemaldamine restaureerimistöökojas tähendab hirmraske mööblitüki edasi-tagasi transporti, mis võib lõppkokkuvõttes tähendada hoopis ajamahukamakat ja ka tülikamat ettevõtmist kui seda oleks kodune töö värvipuhuri või lakieemaldiga. Ja pole sugugi kindel, et seesama väärtuslik kapp vedamise käigus viga ei saa.

Keeruliste tööde puhul (vederutööd pehmel mööblil, maalingute konserveerimine jms) ei tohiks transpordi vaeva siiski ära põlata.

Üldjuhul algavad puhastamise/poleerimise hinnad väiksemate esemete puhul tuhandest kroonist. Mööbli restaureerimisega tegelevad paljud puidutöökojad ja ka antiigipoed.

Martin Urb otsustas kodu sisustamisel ära kasutada 70ndatest pärit lakiga kaetud mööblikomplekti, mis koosnes peegelkapist, kummutist, telerikapist ning suurest riidekapist.

?Alguses proovisin lakki eemaldada lihvimisaparaadiga ja proovisin erinevaid liivapabereid. Paraku võttis see töö kaua aega ja nägin, et paber võib end puidupinnale sisse süüa,? räägib Martin.

?Otsustasin värvi-ja lakieemaldi kasuks. Pintseldasin pinna sellega sisse ja eemaldasin vana lakikihi pahtlilabidaga. Selgeks sai tõsiasi, et eemaldada tuleb pikikiudu, muidu rikutakse puustruktuuri ja pinda hiljem peitsides jäävad risti jooned näha. Kui lakk oli eemaldatud, peitsisin mööbli mahesinise peitsiga, detailide juures kasutasin ka punast tooni.?

Martin Urbi sõnul soovitati tal puhastatud pinda ka lakkida, aga seda ta siiski ette ei võtnud: ?Lakk jätab puu pinnast hoopis teistsuguse mulje. Mina jätsin selle sammu ära, nüüd on mööbel ka ainult peitsiga mitu aastat hästi vastu pidanud, kulumist ei tähelda ma kuskilt, ka sahtli servadest mitte.?

Mööbli korrastamine tähendas Martin Urbi jaoks siiski kolm päeva tõsist tööd. ?Selleks peab ikka kannatust varuma, aga vaev tasus end ära? nentis Martin Urb. ?Ja kui veel juhtub, et vineer on kuskilt veel katki, tähendab see veelgi lisatööd. Minu arvates on heaks abiliseks on sel puhul näiteks puidupahtel.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing