Digitaalse pildigalerii võib valmistada oma arvutis

Alar Pardla 19. august 2004, 00:00

Internetist leiab palju tööriistu, millega on digitaalse pildigalerii tegemine imelihtne. Suures plaanis jaguneb pildigalerii valmistamine kahte etappi: esimene on galerii valmistamine oma arvutis ja teine on valmis galerii failide paigutamine veebiserverisse.

Eeldame, et ebaõnnestunud digipildid on teil juba kustutatud, ?valetpidi? pildid keeratud 90 võrra õigesse asendisse. Seega on kõik arvuti kõvakettal valmis pildigalerii tekitamiseks.

Galerii tegemiseks on kümneid erinevate tootjate kirjutatud tarkvara ? nii tasuta kui ka tasulisi. Selles artiklis vaatleme ainult kahte: üht tasuta ja üht tasulist tarkvara.

Xibit tundub programmi kirjeldust lugedes olema just see, mida vajame ? tasuta ning kasutajatelt häid hinnanguid saanud. Allalaadimine ei kesta kaua, sest faili suurus on ainult 1,23 Mb. Installimist kui sellist ei ole ? tuleb ainult ZIP-fail lahti pakkida ja Xibit on kasutamiseks valmis.

XibitMakeri väikeseks puuduseks on see, et ta vajab oma tööks tarkvara Microsoft .NET Framework. Kui seda ei ole teie arvutis, saab selle tasuta alla laadida Microsoft Windows Update?i veebisaidist. Allalaetava faili suurus on 23,1 megabaiti. Pärast installeerimist vajab arvuti taaskäivitamist.

Tasulistest tarkvaradest proovisime toodet nimega Arles Image Web Page Creator, mille suurus on 2,11 Mb. Tegemist on jaosvaraga ? teatud aja võib tarkvara tasuta proovida, siis aga tuleb see registreerida, mis maksab umbes 625 krooni.

Algajal on mõlemat tarkvara väga lihtne kasutada, visuaalselt kenad galeriid saavad kiiresti valmis, samas on kogenud kasutajal võimalik muuta mitmeid parameetreid ning sellega mõjutada valmis galerii väljanägemist.

Et sõbrad ja tuttavad teie pildigaleriid näeksid, tuleb tehtud failid paigutada mõnda avalikku veebiserverisse. Kuigi mõni veebisever võimaldab dokumente ühekaupa veebi kaudu serverisse saata, on seda lihtsam teha, kasutades failiedastusprotokolli FTP (File Transfer Protocol).

Failide edastamiseks võib kasutada Internet Explorerit (IE) või mõnda eraldiseisvat FTP-klienttarkvara (millel üldiselt on rohkem omadusi ja võimalusi kui IE-l). Kui kasutate IEd, siis FTP-ühenduse avamiseks tuleb sisestada brauseris aadress kujul ftp://kasutaja@ftp.serv.er/. Seejärel peate sisestama oma parooli ning veebiserveris olev kataloog kuvatakse teie ekraanil sarnaselt oma masinas olevate kataloogidega. IEs toimub failide üleslaadimine täpselt samamoodi nagu teie masinas failide kopeerimine ühest kataloogist teise.

Veebiserveri puhul on teil mitu varianti. Nii Eestis kui ka välismaal on mitmeid tasuta veebiruumi pakkujaid, kelle teenuses on siiski märgatavaid erinevusi. Eesti tuntumad tasuta serveriruumi pakkujad on hot.ee ja zone.ee, kes annavad oma kasutajatele vastavalt 10 ja 25 megabaiti ruumi iga konto kohta. Hot.ee eeliseks on reklaami puudumine tasuta koduleheküljel, zone.ee lisab tasuta leheküljele omalt poolt reklaami, samas saab kasutaja zone.ee?s kaks ja pool korda rohkem ruumi oma dokumentide jaoks.

Kui tasuta serverite pakutavast ruumist jääb väheks, võib tutvusringkonnas uurida, kas kellelgi on internetis mõni ?oma server?, kus piisavalt vaba ruumi ja kuhu saab teie pildigalerii üles riputada. Kui sõbrad ei aita, siis tuleb kasutada tasulist virtuaalserveri teenust. Üldiselt võib arvestada, et 100megabaidise kettaruumi saab kätte 100 krooni eest kuus. Odavamad virtuaalserverid maksavad umbes 50 krooni kuus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing