USA aktsiaturg on ülehinnatud

Romet Kreek 23. august 2004, 00:00

Tegelikult on P/E suhtarv ikka tükk maad kõrgemal ajaloolisest keskmisest, kuid Wall Streeti analüütikud kuritarvitavad numbreid, et näidata asju nii, nagu nad soovivad (wishful thinking). Aktsiad on kaugel sellest, et nad oleksid õiglaselt hinnatud ? selline oli Mark Hulberti, Hulbert Financial Digesti toimetaja 16. augustil International Herald Tribune?is ja New York Timesis ilmunud loo sisu.

Hulbert toetus oma artiklis kahe fondijuhi, Clifford Asnessi ja Anne Casscellsi läbi viidud uuringule ja avastusele, et USA analüütikud segavad rutiinselt õunu apelsinidega õigustamaks oma tõusva turu prognoose P/E suhtarvuga.

Aktsiate hinnad on piisavalt selged, kuid firmade kasumid mitte. P/E suhtarvu arvutamisel ja võrdlemisel on võimalik kasutada erinevaid kasumeid ja seda ka tehakse.

Üheks enamlevinud meetodiks on kasutada P/E suhtarvus analüütikute poolt tuleva aasta kohta tehtud kasumiprognoose. Teiseks üldlevinud ja vanemaks meetodiks on kasutada firmade tegelikke kasumeid. Mõned analüütikud kasutavad firmade raporteeritud kasumeid, mõned aga ei arvesta erakorraliste tulude/kuludega, kasutades tegevuskasumit jätkuvatest operatsioonidest.

Erinevatel meetoditel arvutatud P/E suhtarvud erinevad üksteisest oluliselt. Sama on lugu ka ajalooliste viimase 12 kuu kasumite põhjal arvestatud suhtarvude ja ajalooliste, analüütikute poolt prognoositud kasumite alusel arvutatud P/Edega.

Wall Street võrdleb ühel meetodil arvestatud suhtarvu teisel meetodil arvestatud suhtarvuga ? kusjuures isegi sellisel juhul on turg natuke ülehinnatud. Suhtarvu võrdlusbaasiks on analüütikud valinud ajaloolise firmade tegelikel kasumitel põhineva suhtarvu (õun), mis on kõrgem kui ajalooline oodatud kasumitel põhinev suhtarv (apelsin). Viimase suhtarvuna kasutatakse oodatud kasumitel baseeruvat suhtarvu, mis on madalam tegelikust viimase 12 kuu kasumitel baseeruvast suhtarvust. Seega võrreldakse numbreid, mis erinevad üksteisest kõige vähem, kuigi selline võrdlus on natuke kohatu.

Martin Weiss Weiss Ratingsist võttis kohatud P/E suhtarvude võrdlused kenasti kokku. Kui võrrelda ükskõik kummal meetodil arvestatud suhtarvu korrektse baasiga (õunahindu ajaloolise õunte hinnaga või apelsinihindu ajaloolise apelsinide hinnaga), on USA aktsiaturg olenemata meetodist ülehinnatud.

Kasutades 18. augusti S&P 500 indeksi sulgemisväärtust, selgus, et võrreldes viimase 12 kuu kasumite alusel arvestatud P/E suhtarvu ajaloolise tegelikel kasumitel põhineva suhtarvuga, on USA aktsiaturg 41,5 protsenti ülehinnatud. Võrreldes prognoositud kasumitel põhinevat P/E suhtarvu ajaloolise prognoositud kasumeid arvestava P/E suhtarvuga, on USA aktsiaturg 50,3 protsenti ülehinnatud.

Kuidas siis on Wall Street trikki teinud? Lihtsalt. Analüütikud võrdlesid ajaloolist tegelikel kasumitel põhinevat suhtarvu, mille väärtus oli üldistatult kümne ja kahekümne vahemiku keskel (mid-teens), prognoositud kasumitega, mille väärtus oli samuti kümne ja kahekümne vahemiku keskel.

Praegust USA aktsiaturgu vaadates on Asnessi järeldus: ?Te peate petma, et öelda aktsiaturu kohta ?odav?. See aga ei garanteeri, et aktsiahinnad kukuvad, kuna aktsiate tootlus võib lihtsalt olla madalam ajaloolisest keskmisest seni, kuni aktsiad jäävad kalliteks. Praeguste hindade juures ei tohiks keegi nimetada aktsiaid alahinnatuteks või isegi õiglaselt hinnatuteks.?

Ma arvan, et see lugu käib üldistatult USA aktsiaturu kohta, mis ei tähenda aga seda, et üksikud aktsiad ei võiks olla madalalt hinnatud. Warren Buffett, kes on suur väärtusaktsiate ostja, on igatahes raskustes õiglaselt hinnatud aktsiate leidmisega.

Rääkides prognoositud kasumitest, meenub mulle Comstock Partnersi turukommentaar, kus küsitakse, kuidas saab üldse P/E suhtarvu arvutamisel kasutada prognoositud kasumeid, kui keegi ei suuda neid korrektselt prognoosida.

Üheks keerulisemaks P/E arvutamise meetodiks on I/B/E/Si meetod ehk Föderaalreservi mudel, mida on populariseerinud dr Ed Yardeni. Seal arvestatakse P/E hindamisel ka 10aastase USA valitsuse võlakirja tootlust. Selle mudeli põhjal on aktsiaturg 30% alahinnatud. Aga võlakirjatootlus on madal.

Nii kõrgelt tasemelt, kui praegu on P/E suhtarv, pole viimase 80 aasta jooksul karuturg lõppenud.

USA aktsiaturu põhjades on P/E suhtarv olnud Comstock Partnersi andmetel keskmiselt 10,9. Langusturu (karuturg) lõpuaastatena (ja tõusva ehk härjaturu algusaastatena) on kasutatud 1932., 1937., 1942., 1949., 1953., 1962., 1970., 1974., 1982., 1987. ja 1990. aastat. P/E suhtarv oli 1932. aastal 8; 1937 ? 9; 1942 ? 8; 1949 ? 6; 1953 ? 10; 1957 ? 14; 1962 ? 16; 1970 ? 13; 1974 ? 8; 1982 ? 8; 1987 ? 16 ja 1990. aastal 15.

Siin on kasutatud ajaloolisi viimase 12 kuu raporteeritud kasumitel põhinevaid suhtarve, mitte prognoositud kasumitel põhinevaid hinna/kasumi suhtarve. Erakorralisi mahaarvamisi pole arvestatud, kuna ettevõtetel on need kujunenud püsivaks, igas kvartalis esinevaks nähtuseks, kuigi mahaarvamiste suurus on erinev.

Kui vaadata ajalugu, siis näib, et praegu on veel vara turupõhja oodata. Kuigi aktsiaturu P/E suhe on 2000. aasta tipptasemelt märgatavalt langenud, võiks 90ndate aktsiahulluse ulatust arvestades ka korrektsiooni oodata oluliselt madalamatel tasemetel. Comstock Partners arvab, et praegune karuturg kestab veel aastaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing