SLÕL: Vihm hävitas Põhja-Eestis kartuli- ja porgandisaagi

24. august 2004, 07:56

Ohtrast vihmast põhjustatud üleujutused muudavad kartuli- ja köögiviljasaagi kõikjal Põhja-Eestis kesiseks.

Mujal sõltub saak sellest, kas põldu tabas liigvesi või mitte, kirjutas SL Õhtuleht.

«Kartuli suhtes on seis täielik null!» ohkas Saku lähedal asuva Arvo Laudi Arraku talu perenaine. «Kartulid on herne- või oasuurused.» Kartulipealsed on samuti juba läinud ning mugulad mädanevad mullas, sest nende koor on alles lahti. «Sügiseseks võtmiseks, ütleme 2-3 nädala pärast, ei ole enam midagi alles.»

Suur vihm on mõjunud kõigile ümbruskonna taludele. «Nii lausvee all muidugi kõikide põllud ei olnud, aga midagi head pole ka neil. Lehemädanik tuli ju peale ja niiskusega seda tõrjuda ei suudetud. Kõikidel on kartulipealsed juba mustad. See tähendabki lehemädanikku. See mõjub ka mugulatele - säilivusega tuleb suuri probleeme,» ennustas Arraku talu perenaine.

Ka Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm kinnitas, et kartulisaagi pärast ollakse päris hirmul. «Kes külvas kõrgetele kohtadele, sel on tänavu olukord palju parem. Samas - kui on niiskusepuudus, on väga hea, kui oled madalasse kohta külvanud,» ütles Nurm, et põldur peab olema tõeline selgeltnägija.

Viljandimaa Sägake talu peremees Jaan Sild on kindel, et kartuli hind tänavu tõuseb, sest põllumehel kulub ainuüksi mugulate hoidmisele tohutult raha. Viljandimaal on kartulisaak tema sõnul siiski rahuldav.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing