Hansa aktsiat müü siis, kui terendab astmeline tulumaks

ÄP 25. august 2004, 00:00

Hansapanga aktsia on üks magusamaid aktsiaid ja sellesse tasub raha paigutada pikemaks ajaks ? selle väärtus lähiaastail ei kahane. Äripäeva soovitus on seega: osta.

Selliseks soovituseks annnavad kindlust Hansapanga majandustulemused. Teises kvartalis olid need sedavõrd head, et üllatunud olid nii analüütikud kui pangajuht Indrek Neiveltki: kasum kasvas mulluse sama ajaga võrreldes umbes poole võrra, küündides 666 mln kroonini. Laenumaht on aastaga kasvanud 38 protsenti. Hoiused kasvavad laenuportfellist aeglasemalt ? aastaga 21 protsenti. Hansapank on üks kasumlikumaid panku Ida-Euroopas Ungari OTP ja FHB järel.

Seega on Hansapank vaatamata väga tugevale konkurentsile tõusnud turuliidriks eluasemelaenude, eraisikute hoiuste ja pensionivarade halduse valdkonnas nüüdseks kõigis kolmes Balti riigis. Venemaa näol võib tulla üllatav lisapotentsiaal.

Head tulemused viisid aktsia hinna börsil uuele rekordkõrgusele ? üle 110 krooni. Umbes neli aastat tagasi maksid nii Hansapanga kui ka Telekomi aktsia pea võrdselt 100 krooni, praeguseks on Hansa väärtus enam kui neli korda kasvanud.

Hansapanga kasvu võib ohustada majanduskasvu aeglustumine, tugevnev konkurents, kinnisvarahindade langus, rahvusvahelise raha kallinemine. Baltimaad on ELi kõige kiiremini kasvav piirkond ning Hansapangale praegu võrreldavat konkurenti sellest regioonist ei paista. Soodsad ajad on Hansapank alati suutnud enda kasuks pöörata.

Intressimäärade tõus ? mida ootame vist juba paar aastat päev päeva kõrval, seni asjatult ? seab raskemasse olukorda panga laenukliendid, kel tuleb rohkem raha laenu teenindamiseks välja käia, samal ajal kinnisvara hinnad alanevad. Võimalik, et pangal tekib vajadus ka suuremate provisjonide järele. Samas suureneb panga intressimarginaal ? tulu välja antud laenudelt suureneb samuti. Pealegi on pangal tugevad reservid, et üle elada väiksemad tagasilöögid.

Hansapank sõltub paljuski rahvusvahelisest rahast ? hoiused kasvavad aeglasemalt kui laenud. Selle kallinemine mõjutaks panka, seni on aga välisraha panga jaoks odavnenud. Aktsia ja ettevõte ei pruugi liikuda käsikäes: aktsia hinda võivad mõjutada ka analüütikute hinnangud. Selline mulje jääb tänase Äripäeva kaaneloost. ING pank ja Sup-rema tõstsid eile Hansapanga aktsia hinnasihi 112,65 kroonile, mille tulemusena võib aktsia hind lähiajal tõusta. Samal ajal andsid mõlemad hoia-soovituse ? ING panga poolt tähendab see tegelikult negatiivsemat prognoosi, mistõttu hind võib veidi ka järele anda.

Pikaajalisel investoril ei tasu aktsiat müüa. Nii suuri tõuse ei ole lähiajal enam oodata, kasv tuleb aga toimetuse hinnangul parem kui turul keskmiselt. Müüa ei ole kasulik ka seetõttu, et aktsiatelt tuleb praegu tasuda tulumaksu 26 protsenti, jaanuarist on aga maksumäär 24 protsenti. Ja see langeb mõne aastaga 20-le. Aastal 2009 kaob dividendidelt tulumaks.

Seega, müüa tasub Hansapanga aktsiat ainult siis, kui raha hädasti tarvis. Või kui Keskerakond on võimule pääsenud ning ukse ees terendab astmeline tulumaks. Pigem siiski osta aktsiat praegu, sest tulevikus sama hinnaga seda kätte enam ei saa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing