Ülo Toomsalu • 24. august 2004 kell 5:52

PM: Leping Microsoftiga lubab odavamat tarkvara

Riik kavatseb lähiajal sõlmida Microsoftiga ainulaadse lepingu, mis muu hulgas muudab tarkvara eestlastele soodsamaks.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tahab lepinguga saavutada muu hulgas seda, et muretsedes endale arvuti või interneti püsiühenduse, saaksid inimesed odavalt rentida ka legaalset Microsofti tarkvara, kirjutas Postimees.

Koostöölepingu järgi teeb Microsoft kõik endast oleneva, et tarkvaralitsentse hakataks Eesti turul ka rendiks pakkuma juba sellel sügisel. Ühtlasi on kirjas, et Microsoft rendib litsentse soodushinnaga, kuid täpsed summad pole veel teada.

IT-spetsialistide hinnangul tähendab leping riigi sidumist ühe ettevõtte külge, olgugi et lepingu teksti kohaselt ei ole tegu teisi välistava kokkuleppega.

«Kui näiteks raamatukogult nõutakse aruandlust Microsoft Wordi dokumendimalliga, seab see ju piirid nende vabadusele kontoritarkvara valikul,» selgitas IT-asjatundja Peeter Marvet.

IT-kolledži õppejõud Linnar Viik ütles, et üldsõnaliste raamlepingute sõlmimise asemel peaks riik looma vabavarale ja tasulisele tarkvarale võrdsed võimalused.

«Hetkel koolitatakse maksumaksja kulul spetsialiste Microsofti tarkvara alal, kuid vabavara on teenimatult unarusse jäetud,» rääkis Viik. «Linuxi keskkond peaks olema IT-haridust andvate koolide õppekavades täpselt samamoodi esindatud kui Windows.»

Hetkel kuum