?oti terjer ? kangekaelsus kunstilises vormis

27. august 2004, 00:00

Sageli käsitletakse ?oti terjerit kirjanduses kui kanget ja tugeva iseloomuga koera. Ega see väga vale pole, kuid määratlusele peaks lisama ühe nüansi ? sel põikpäisusel on oma võlu! Too mõnusalt rühkiv habemik on tänavapildis nähtus omaette. Temas on südikust, julgust, vaprust ja uhkust. Ja mida siis tähendab tema puhul kangus? Eks ikka seda, et ?otikal on kalduvus aeg-ajalt oma peaga mõtelda ning oma soovi kohaselt tegutseda. Raskemini motiveeritav, kuid täiesti õpetatav, ütlevad ?otikaomanikud. Agaramad nendest osalevad kuulekusvõistlustel ning teevad meelsasti agility?t.

Mainitud isepäisus on nendel koertel geenides, sest ?oti terjereid kasvatati algselt kahjurite hävitajatena ning urujahiks. Ta oli koer, kes püüdis rotte, mäkri, nirke, ja hiiri. ?otlase viljaait pidi olema ju kahjurivaba!

Nimelt on ?oti terjer ? nagu nimigi ütleb ? pärit ?otimaalt Aberdeeni piirkonnast. Kirjandusest võib leida tänapäeval ?oti terjeri paralleelselt tarvitatavat nimetust aberdeeni terjer. Sealkandis kasvatatakse neid praegugi. Oma nime said nad 18. sajandi keskpaiku just Aberdeeni piirkonna järgi. Iseseisva tõukirjelduse sai ?oti terjer 1880. aastal, aga ajalugu ulatub nendel 17. sajandisse.

Eestis nad meil muidugi enam jahil ei käi ja urgu neid ei aeta, kuigi füüsilised eeldused on koeral selleks olemas ? madal kere, kõverad käpad urgu ronimiseks ja tugev lihaseline saba koera väljatõmbamiseks. Jah, lugesite õigesti: see on koer, keda tohib sabast tõsta ja tirida, seda muidugi vajadusel. Nimelt puges vanasti ?otikas urgu saagi järele, haaras kahjuri hambusse ning seejärel tõmmati ta saba pidi välja. Hambad on sellel tõul võrreldavad saksa lambakoera omadega ? haare on tugev ja kindel. Muide, ?oti terjer on tagurpidikäiguga koer. See tähendab, et geneetilise baasi tõttu on ta võimeline liikuma vabalt kitsastest kohtadest välja, tagumik ees, sirgelt oma keret painutamata. Ka selle omaduse on ?oti terjer pärinud ajaloost ? haaranud urust saagi, pidi koer oskama, selg ees, urust välja tulla.

?otikas petab oma pisikese olekuga eemaltvaataja sageli ära, mistõttu arvatakse, et tegemist on pisikese nunnu toakoeraga. Kuid tegelikkus on natuke teisem. ?oti terjeri kohta võib naljaga pooleks öelda, et ta on sattunud pisikesse kesta: nagu näiteks Napoleon ? väike, aga võimukas.

?otlase kasukas võib olla must, kirju või nisukarva ja kõik need värvid on tänaseks Eestis esindatud. Ajalooliselt on kõige vanem värv kirju. Kasukas on sellel tõul karmikarvaline ja kahekihiline ? pehme aluskarv ning karm pealiskarv.

?oti terjer ei sünni kohe sellise kauni ??oti seelikuga?, nagu teda piltidelt teatakse, vaid vajab pidevalt trimmimist kogemustega koerajuuksuri juures. Trimmimise käigus eemaldatakse surnud aluskarv, pügatakse kaela ja kõrvade piirkond, samuti saba ning selle ümbrus.

Maailmas oli ?oti terjer väga populaarne 1930. aastatel, mil domineeris hiljem 20. sajandi populaarseima koera tiitli pälvinud USA presidendi Franklin Delano Roosevelti Fala. Samuti on teada, et ?otlasi on pidanud Ronald Reagan, Jackie Kennedy, Eva Braun, Shirley Temple ja paljud teised. Tänapäeva kuulsam ?oti terjer on vaieldamatult George Walker Bushi Barney.

Eesti ajaloost on esimesi teateid 1930. aastatest, mil ?oti terjer nimega Mac osales kennelklubi võistlusel ja saavutas auhinnalise koha, ning 1940ndatel, sõja ajal emigreerus Signe Pinna koer koos oma perenaisega Rootsi.

Vaielge mulle vastu, kui tahate, aga inimese ja koera vaheline sõprus on omaette kategooriat väärt. Ma arvan, et selle võiks sobitada sinna ritta, kus on juba armastus isamaa, oma naise või mehe vastu. Iseseisev peatükk armastuse erinevate vormide ilusas loetelus ? inimene ja koer.

Sellised mõtted peas, sõitsin juuli viimasel pühapäeval Kaiu lähedal toimunud ?oti terjerite suvelaagrisse. Vaatama, kuidas näeb välja kokkutuleku viimane auhinnavõistlus nimega ?Mees ja koer?. Võib-olla innustas mind kohale sõitma esialgu rohkem selle võistluse pealkiri. Pole ju midagi naljakamat kui vaadata pealt, kuidas naised kogunevad tribüünile ja kamandavad siis mehed koos koertega platsile. Milline ebakorrektsuse pidu! Aga kohale jõudes sain kohe kõigest aru. Tõepoolest, sinna ei ole midagi teha, ?oti terjer on naiste koer. Oh ei, mitte naiselik, vastupidi, isegi emastel ?otlastel on ees väga mehelik habe ning välja näevad nad kõik nagu üleni musta riietunud vormirõivais voorimehed Londonist. Ehk sellepärast ongi nii, et vähemalt silma järgi otsustades oli laagrisse tulnud koertel rohkem perenaisi kui -mehi. Sest pole ju palju mehi, kellele meeldiks, et tema kõrval kõndiv koer näeb rohkem d?entelmeni moodi välja kui peremees. ?oti terjeriga on see igal juhul nii. Minge järgmisele kokkutulekule ja veenduge ise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing