Ülo Toomsalu • 26. august 2004 kell 6:08

PM: Eesti piirivalves ootab täitmist kolmandik ametikohtadest

Eesti piirivalve vaevleb viimase kümnendi suurimas personalikriisis ? tume tulevik ja väike palk sunnib järjest enam ohvitsere ja spetsialiste lahkuma.

Ehkki Eesti piirivalve muutub tänu Brüsseli toetusrahale peagi tehniliselt Euroopa üheks paremaks, on piirivalvejuhid kimbatuses ega tea, kust leida piisavalt inimesi, kes uue tehnika toel ELi idapiiri valvama hakkavad, kirjutab Postimees.

Probleem on terav, sest piirivalve read on hõredamad kui kunagi varem. 3212 ametikohast on täidetud vaid 2090 ? rivist on puudu pea iga kolmas mees.

«Mehi lahkub, ja järjest rohkem, sest kahjuks paneb raha asjad paika,» lausus ühe piirivalve idapiiri kordoni ülem, kes palus oma nime mitte avaldada. Tänavu on tema alluvusest omal soovil lahkunud juba kümmekond aastatepikkuse kogemustega spetsialisti, kes lihtsalt väsisid ootamast palgatõusu.

«Mehed ütlevad, et jääksid hea meelega, kuid viis-kuus aastat kui külmutatult ühel pügalal seisnud 4000-5000kroonise kuuteenistuse eest peret enam ülal ei pea,» lisas kordoniülem.

Ent väike palk ei ole ainus meeste lahkumise põhjus, väitis Peipsi piirivalvepiirkonna ülem Mati Pokkinen. Piirivalve kui organisatsiooni ebaselge tulevik on see, mis Pokkineni sõnul meestes nõutust tekitab ning uusi jahimaid otsima sunnib.

Teadmatuse allikaks on valitsuse kevadine otsus, et piirivalveamet demilitariseeritakse ehk kaotatakse selle sõjaväeline struktuur. Tänaseni puudub aga teadmine, kas piirivalveamet jääb iseseisvaks asutuseks auastmete ja ohvitseridele ettenähtud sotsiaalsete tagatistega.

Hetkel kuum