Süüdistatav: olen pettunud valitsuses

Sirje Niitra 27. august 2004, 00:00

Kas teate, milles ja miks Teid süüdistatakse? Millises osas olete süüdistusega päri ja millises mitte?
Tean küll, milles. Selles, et on leitud ebakvaliteetne kütus, st kütus, mis osaliselt ei vasta Eestis kehtestatud standartidele. Kummaline ongi see, et kütuse standardid muutuvad iga lühikese aja tagant ja kui tuleb uus valitsus, tulevad jälle uued kütuse kvaliteedistandardid.

Näiteks kui ma ostsin juulis 2001 sada tonni kütust, mis oli tol ajal kvaliteetne, ja tarvitasin või müüsin sellest ära 60 tonni ning seejärel ostsin detsembris 2003 uue koguse 100 tonni kütust, mis vastas sellel hetkel kehtivatele kvaliteedinõuetele ning mille (arvestades kütusekoguse suurust) ma valasin samasse mahutisse, kus oli eelmine kütus, siis kuivõrd vahepeal on kütuse kvaliteedinorme oluliselt muudetud, siis muutus eelmine jääk, mis oli ostmise ajal kvaliteetne, selle hulka uue 2003. aastal ostetud kütuse koguse kokkuvalamisel ebakvaliteetseks. S

Kas firma peaks iga valitsuse poolt kütuse kvaliteedinõuete muutmise järel jälle uued mahutid ostma? Arvan, et see oleks juba absurd. Muidugi, kui ma kavatsen seda kütust müüa, siis pean ma n-ö uue kvaliteedi tagama, aga kui tarvitan ise, mis siis. Kas iga valitsusepoolse kvaliteedi muutmise järel pean ma tellima kütuse kvaliteetseks muutmise, mis on mõistetavalt ülikallis, kuigi ostsin kütuse heauskselt ajal, mil see oli kvaliteetne?

Millega tegeles Teie omanduses olev kütusefirma FGN Tapa Transi territooriumil?
Rentis selle osaühingu territooriumi ja seal asus FGNi konteiner-tankla. FGNi ja Tapa Transi vahel oli kokkulepe, et Tapa Trans kasutab konteiner-tanklat ja FGN kasutab territooriumi.

Kuidas tunnete Arvo ja Artur Antropovit?
Ei tunne.

Kuidas sattusite ühist äri ajama kohaliku maksuameti juhi Hallikmaga? Kas temast oli abi mingite äriasjade ajamisel?
Mina ei ajanud temaga äri ajal, kui ta oli maksuametis tööl.

FGNi nõukogusse kuulus omal ajal ka mitmeid Eesti tuntud poliitikuid ja prominente. Kes veel peale endise rahandusministri Mart Opmanni sinna kuulus? Tean, et oli üks Riigikogu liige. Kes? Kas neist oli abi firma asjade ajamisel?
Minu teada kuuluvad poliitikud, prominendid ja riigikogulased üle vabariigi erinevate firmade nõukogudesse ja minu arvates on see olnud tavaliselt seotud puhtalt sellega, kes on valitsuse moodustanud parteid ning iga kord, kui valitsus muutub, muudetakse ka nõukogu koosseise. Kas nende kuulumisest on ka abi? Arvan, et professionaalne abi on alati teretulnud.

Mis on firmast FGN nüüd saanud?
Firma on kümme aastat vana ja ta ei saa kuhugi kaduda. Kui keegi loodab, et firma kaob, siis seda ei juhtu.

Mida ise praegu teete?
Tööd on väga palju, mida on vaja teha. Selle poole aasta jooksul, mil firmale ilmselgelt suur kahju tekkis, on vaja need tekkinud probleemid lahendada.

Kas kavatsete oma nii pikka aega vahi all hoidmist protestida?
See küsimus ei ole praegu aktuaalne.

Kuidas olete rahul uurija tegevusega?
Uurija teeb oma tööd ja saan sellest aru.

Kuidas Teid koheldi Tartu arestimajas, millised olid tingimused?
Arestimaja on arestimaja.

Mis seisus on Teile kuuluv Tapa mõis?
Vajab renoveerimist.

Kas olete kursis Teist kirjutatud leheartiklitega? Mis on neis valesti olnud?
Olen kursis. Kahjuks on Eestis nii, et kui kellegi suhtes uurimist alustatakse, siis nii uurijad kui ka ajakirjandus tembeldavad isiku kohe süüdi, kuigi väliselt deklareeritakse, et meil on nn demokraatia, st õigust mõistab kohus. Faktiliselt ei huvita enam kedagi, kas ma olen süüdi või ei, sest avalikkusele on mind nagunii, sealhulgas Äripäeva leheküljepikkuste artiklitega, juba ette süüdi mõistetud. Ei ole mõtet rääkida avalikkuse informeerimisest, kui Teie lehe esiküljel ja ka artiklites on mind juba täielikult süüdi mõistetud.

Kuidas on võimalik öelda, et ajakirjandus ei tööta koos uurijatega või maksu- ja tolliametiga, kui nad kohtuniku mõjutamise huvides sisuliselt enne kohtuistungit mind juba süüdi mõistavad ja avalikkusele pätina näitavad? Isegi kui kohus julgeks nüüd minna juba väljakujundatud avaliku arvamuse (st et mina olen süüdi) vastu, siis hakatakse kohe ju kohtunikku süüdistama.

Kellena töötasid Teie firmas praegused kaassüüdistatavad?
Töötajatena.

Uurija on oma töö Eesti ühe suurema kütusepesujuhtumi uurimisel teinud ja veel sel nädalal peaks toimik prokuratuurist kohtusse jõudma.

Kütusepesus kahtlustatavad on kütusefirma FGN omanik Nikolai Tee ja tema kaks töötajat, kellest Eldar Afimov viibis koos Teega eeluurimise ajal pool aastat ka Tartu arestimajas.

Riigiprokurör Piret Pauk?tyse sõnul esitati kõigile kriminaalasjas kahtlustatavatele, sh Nikolai Teele süüdistus suures koguses erimärgistatud vedelkütusest lisaainete eemaldamises ja selle tulemusena saadud kütuse hoidmises. Lisaks esitati Teele süüdistus tsiviilkäibes keelatud lõhkematerjali soetamises ja hoidmises. Kokku võib meest oodata kuni kuueaastane vangistus.

Maksu- ja tolliamet võttis selle aasta veebruaris toimunud suuroperatsiooni käigus FGNi tanklatest ära kokku ligi 150 tonni juba pestud kütust, hulk kanistreid ahjukütusest värvi mahapesemiseks kasutatava väävelhappega ja muud selleks toiminguks vajalikku kraami.

Üks väidetava kütusepesuga tegelenud tankla asus Tapa Transi territooriumil. Selle autobaasi omanikeks olid mõnda aega Rakvere Piiritustehase juht Arvo Antropov ja ta poeg Artur, kes müüsid oma osaluse augustis 2003 Nikolai Teele ja kohaliku maksuameti juhile Tiit Hallikmale.

Maksu- ja tolliamet jälgis tegevust autobaasilt renditud maal juba eelmise aasta algusest. Tapa linnapea Kuna Rooba on öelnud, et kohalikud elanikud kahtlustasid ammu, et kõrge taraga varjatud tanklas midagi kahtlast toimub.

Selle aasta algul müüs Tee talle kuuluvad Tapa Transi aktsiad endisele politseinikule ja praegusele Väike-Maarja volikogu liikmele Madis Niinemetsale, kellele kuuluvalt maatükilt Harjumaal tolliametnikud samuti kütusepesuks ette nähtud mahutid leidsid.

Nikolai Tee kindlustas oma äri kasulike tutvustega nii kohapeal kui ka Tallinnas. Kohaliku maksuameti juhiga oli tal ühine konsultatsioonifirma, politseikomissariga käis koos kalal ja Riigikogu liikmeid värbas oma firma nõukogusse. Talle kuulub Tapa mõis, mille omandamisega kaasnenud investeerimiskohustus linna ees on seni täitmata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing