Ingle esimene kogemus börsiga oli negatiivne

Villy Paimets 01. september 2004, 00:00

?Lolli peaga ostsime just enne börsikrahhi aktsiaid. Aga kui nüüd tõsiselt rääkida, siis me oleme ju sotsialistlikust süsteemist tulnud, nüüd börsisüsteemi sisenemiseks on korralikku ettevalmistust vaja,? ütles Leinberg. ?Praegu ei ole ma seda süsteemi veel enese jaoks selgeks teinud, kuid kui aeg käes ja plussid-miinused kokku löödud, siis miks mitte.?

AS Ingle asutati 29. jaanuaril 1993. aastal Ingliste külas Rapla lähedal endise Valtu kolhoosi desinfitseerimisvahendite tööstuse baasil. Ingle tegevusalaks on kemikaalide ja keemiatooraine import Venemaalt, Hiinast, Rootsist, Soomest, Hollandist, Poolast ning kemikaalide müük Baltimaades, Venemaal ja Skandinaavia maades.

1999. aasta lõpul aga laiendati firma omanikeringi, kaasates Vjat?eslav Spirini ja Aleksandr Utkini. Sellest ajast on ettevõtte käive ja kasum mitmekordistunud, näiteks eelmise aasta käive oli juba 18 korda suurem kui aastal 1998, kasum on sama ajaga lausa 33 korda kasvanud. ?Ühinemist ei kahetse ma siiamaani,? ütles Leinberg, kes on ühtlasi 30 protsendi Ingle aktsiate omanik. ?Eesti turul on targem mitte tülitseda, vaid ühineda.?

?Enne ühinemist tegutsesime meie nii, et ostsime kauba ära, vedasime siia, panime lattu seisma ning hakkasime siis müüma,? kirjeldas Leinberg ettevõtte esimesi aastaid. ?Utkin ja Spirin aga tegutsesid väikeses ühetoalises korteris ning müüsid kaupa vagunite kaupa. Kui neil aga vagun mingil põhjusel kohale ei jõudnud, oli kuri karjas. Kuid kaks mudelit kokku pannes saimegi väga hästi toimiva süsteemi,? lisas Leinberg.

Ingle näol on Leinbergi sõnul tegemist käitlusettevõttega. ?Me toodame ja vahendame, loome pakendamisega lisaväärtust ning transpordime,? ütles Leinberg. ?Toodame näiteks destilleeritud vett.?

Ingle impordib suurema osa kaubast Venemaalt, Ukrainast ja Hiinast, kuid tagala kindlustamiseks peab kogu aeg ka lääneriikide hindadega kursis olema. ?Üks aasta jäi meil, noh, ütleme, et Vene äri isepärast tingituna üks vagun kaubaga Venemaa avarustesse seisma. Kliendi rahulolu rahast tähtsamaks pidades saatsime autod kohe kliendile Soomest sama kaupa ostma, meil ei olnud enam aega odavamaid kohti otsida, otsisime lihtsalt lähimat. Kaotasime selle tehinguga 170 000 krooni,? kirjeldas Leinberg üht markantsemat juhtumit. ?Kuid nüüd selle aasta lõpuks saab meil valmis Eesti suurim keemiaterminal, seal on mitu hektarit kõikidele Euroopa nõuetele vastavat laopinda, ainuüksi mahutipark kasvab 1700 kuupmeetrini.?

?Selliseid ettevõtteid oleks maakonda rohkem vaja,? ütles Rapla maavanem Tõnis Blank. ?Praktiliselt nullist on ettevõte üles ehitatud, Raplamaal on ta suur tööandja, seal on ju ligi 50 töötajat ja plaanitakse laienemist, lisaks on ta kogu aeg plussis ka olnud,? kiitis Blank.

?Ma olen Aare Leinbergiga ka kokku puutunud,? lisas Blank. ?Ta on väga meeldiv suhtleja, ajab vaikselt, aga tulemuslikult oma asja. Kaagutaja tüüp ta ei ole.?

Ingle majandustulemused on jõudsalt paranenud. Kui 1998. aastal oli firma käive ligi 8 miljonit krooni, siis eelmise aasta käive oli 145 miljonit krooni.

Koos käibe kasvuga on paisunud ka kasum, mis on viie aastaga kasvanud 380 000 kroonilt 13,3 miljoni kroonini.

Ingle omakapitali tootlus on püsinud kõrge, mis on aktsionäri seisukohalt üks olulisemaid näitajaid. 2003. aastal teenis iga aktsionäri poolt paigutatud kroon 40 senti lisa.

Firma börsile viimine suurendaks seniste omanike vara, kuna investorid maksaksid aktsiate eest tunduvalt enam, kui on ettevõtte omakapital. Kõrge rentaabluse juures võiks Ingle turuväärtus olla mitu korda üle omakapitali.

Teine põhjus börsile minekuks võiks olla kapitali kaasamine ja firma tegevuse laiendamine. Kui firma aktsiad noteeritakse börsil, saab ettevõte kergesti läbi viia aktsiaemissiooni ja saadud vahendid suunata firma laiendamiseks. Börsil noteerimine suurendaks ka Ingle tuntust, kuna firma nimi jõuaks tihti ajakirjandusse. Leian, et Ingle börsil noteerimine oleks kasulik nii firmale kui ka Tallinna börsile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing