Klaverivabrik tõstis viiendiku võrra hindu

Kristiina Randmaa 01. september 2004, 00:00

Neljandiku hinnatõusust moodustas selle aasta mais lisandunud ligi 5protsendiline USA ekspordi tollimaks, ülejäänut põhjendavad tehase juhid dollari languse kompenseerimise ning sõja- ja terrorismiohust tekkinud tagasilöökidega.

?Ainult üks diiler ütles lepingust ära, kõik teised neelasid hinnatõusu alla,? ütles Estonia Klaverivabriku nõukogu liige Venno Laul, kes kolm aastat tagasi jättis Muusikaakadeemia professori ja poistekoori dirigendi koha ning pühendus tehaseomanikust poja ärile.

Klaverivabrikul on peamisel turul USAs umbes 30 vahendajat. Mullu saadeti sinna ligi 340 klaverit, mis on 90% kõikidest valmistatud tiibklaveritest. Kokku on USAsse läinud umbes 1250 Estonia klaverit, tehas on 20 suurima Eestist USAsse eksportija hulgas.

Eesti Väliskaubanduse Liidu arendusjuhi Indrek Väli sõnul ei usu ta, et dollari langus ja terrorioht võivad ettevõtte kasvu peatada. ?See on suhteliselt kaudne mõju,? ütles ta ja tõi olulisema tegurina välja vabakaubanduslepingu kadumise ning tollimaksu tekkimise.

New Yorgis elava klaverivabriku omaniku Indrek Laulu sõnul näitab USA turu ostujõud siiski seda, et seal tasub olla ja tähelepanu fokuseerida. ?Euroopa ostujõud on väiksem kui California osariigis kokku, kus ostetakse sama palju tiibklavereid kui terves Lääne-Euroopas.?

Tallinnas Kalamajas asuvas klaveritehases on ettetellimusi 70 klaverile, mille täitmiseks kulub ligi kaks kuud. Kuigi kümne aasta tagusest 50 klaverilt jõuti möödunud aastal 380 klaverini, loodab tehas sel aastal valmistada vaid 10 klaverit rohkem kui mullu.

Venno Laulu sõnul sooviks nad ideaalplaanis toota kuni 600 klaverit aastas, kuid tagasihoidlik kasum ning turu madalseis ei luba laieneda. ?Turg ootab, kuid me ei suuda toota,? nentis ta. Aasta tagasi Peterburi teele avatud uue korpuse edasine laiendus on praegu seisma pandud.

Indrek Laulu sõnul on strateegiline küsimus, kas peaks eesmärgiks võtma tootmise suurendamise või hoopis klaverite hinna tõstmise. Kuigi ta ei soovinud sel teemal pikemalt peatuda, tõdes ta, et pigem parandavad nad kvaliteeti ja tõstavad hinda. ?Kuid me teeme seda stabiilselt, et mitte turgu raputada.?

Praegu maksab Estonia tiibklaver maailma parimaks klaveriks peetavast Steinwayst umbes poole vähem.

USA peamine klaverivahendajate raamat ?The Piano Book? toob välja, et mullu oli Estonia klaverite müügihind USAs 300 000?925 000 krooni. Tegelik sinna müümise hind on oluliselt madalam, kuid vahendajad lisavad oma osa.

Eestis müüb Estonia Klaverivabrik tiibklavereid 160 000?400 000 krooniga, millele lisandub käibemaks. Mullu müüdi Eestisse 16 klaverit, mujale Euroopasse 25 klaverit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing