Riigikontroll andis hävitava hinnangu

Gea Velthut-Sokka 01. september 2004, 00:00

Selline on riigikontrolli poolt eile Riigikogule ministeeriumites tehtud auditi resümee. 70 lehekülje paksune toimik annab ametkondade raha kasutamisele karmi hinnangu ? kokku on ilma igasuguste konkurssideta ostetud teenuseid 26 miljoni krooni eest, lisaks on lõviosa kinnisvarast rendile antud vähemalt 40 protsenti turuhinnast soodsamalt.

Riigikontrolör Mihkel Oviiri sõnul on probleem riigihangetega igavene küsimus. ?Pole olemas objektiivseid põhjuseid hangetest kõrvale hiilimiseks. Mõistan sellise käitumise karmilt hukka,? ütles Oviir. ?See on esimene samm korruptsiooniks.?

Enim on riigihangetest kõrvale hiilinud välisministeerium, kes on rohkem kui miljoni krooni eest tellinud kolimisteenuseid, pooleteise miljoni eest toitlustust ja majutust ning 227 000 krooni eest lippe. 2003. aastal jäeti riigikontrolli hinnangul korraldamata tervelt 11 hanget.

Välisministeeriumi asekantsler Mati Vaarmann põhjendas, et kolimis- ja toitlustusteenuste ostmisel on täpseid mahte raske paika panna. ?Kavatseme algatada riigihanke seaduse muudatuse riigiprotokolliga seotud hangete osas, sest praegusel kujul on seaduse täitmine praktiliselt võimatu, minemata vastuollu rahvusvahelise suhtlemise tavadega,? ütles Vaarmann.

Tegemata jäetud riigihangete või siis napilt alla konkursiks nõutava 100 000 krooni piiri jäävate ostude poolest paistab silma ka kaitseministeerium. ASilt Randväli & Karema on lausa kolm korda sõjaväehaigla projekte tellitud ning hind on alati jäänud veidi alla 100 000 krooni.

?Sõjaväeehitised on väga spetsiifilised, need pole tavalised elumajad,? ütles ASi Randväli & Karema juhataja Holger Karema. Napilt alla 100 000 krooni jääva laatsarettide projektid on Karema sõnul aga kaduvväike osa kaitseministeeriumi tellimusest. ?Kuna oleme neid projekte ennegi teinud, tellibki ministeerium meie käest,? sõnas Karema. Üldse annab kaitseministeeriumile ning selle haldusala asutustele projekteerimine Karema ettevõtte ca 6 miljoni kroonisest käibest 20%, koostöö algas juba 1996. aastal.

Kaitseminister Margus Hanson polnud nõus sellega, nagu oleks ministeerium veidi alla 100 000krooniste tööde tellimisega seadust rikkunud. ?Siin on vaidlemise koht. Aga otsustasime, et projekteerimistööde puhul viime edaspidi siiski konsolideeritud hanked läbi,? kinnitas minister.

Kurioosumite hulka kuulub kultuuriministeeriumi tehing OÜga Valvesilm, kellega ministeerium sõlmis 2002. aastal lepingu 278 raamatukogu internetiseerimiseks. Kui aga ilmnes, et Valvesilm lepingus toodud tähtajaks ei anna üle ühtegi seadet ega teenust, ei rakendanud ministeerium mingeid sanktsioone. Põhjuseks tõi ministeerium, et sanktsioonid oleks võinud tekitada Valvesilmale rahalisi raskusi.

Mitmelt ministeeriumilt sai mullu kokku 757 000 krooni eest tööd advokaadibüroo Raidla ja Partnerid. Riigikontrolli arupärimisele vastasid ministrid, et alates 2004. aastast ei ole õigusabi tellimiseks enam riigihanke korraldamine vajalik. Eelmisel aastal kehtinud seadus hanget siiski nõudis.

Ministeeriumite komistuskiviks on ka kinnisvara, mida poolmuidu välja renditakse. Lepingud aga on pikad ? 15, 20, 50 aastat. Riigikontrolör lubas kinnisvara erilise tähelepanu alla võtta. ?Siin on peidus suur probleem ning meie hinnangul tuleks riigile mittevajalik kinnisvara maha müüa,? ütles ta.

riigikontrolli etteheited ministeeriumidele 2003. a tegevuse kohta

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing