EPL: Ministrid vaidlevad fondi loomise üle

03. september 2004, 08:16

Rahandus- ning majandusministeerium saavad riikliku riskikapitalifondi osas ilmselt võtmerolli.

Üks hakkab oma haldusalas fondi varasid haldama, teine investeeringuid juhtima, kirjutab Eesti Päevaleht.

Varasema kokkuleppe kohaselt saab fondi kogumahuks pool miljardit krooni, millega rahastatakse innovaatilisi ekspordipotentsiaaliga äriprojekte.

Majandusminister Meelis Atonen soovib suhteliselt jäigalt, et fondi allikaks saaks riigi stabilisatsioonireserv.

Rahandusminister Taavi Veskimägi hinnangul on riskikapitalifondi loomise idee alles väga toores ning läbi on analüüsimata nii selle võimalikud toimemehhanismid, maht kui ka tulemus, mida oodatakse. Näiteks võiks tema sõnul kaasata fondi erasektori raha.

?Kuivõrd praeguse riskikapitali eesmärk on 0-tootlus, ei saa me endale lubada ulatuslikke lisakulusid selle haldamisel,? ütles Veskimägi.

Riigireservist ei peaks tema arvates fondi rahastama, kuna reserv on mõeldud mustadeks päevadeks. 2005. aasta riigieelarves aga fondi jaoks vahendid puuduvad.

Veskimägi hinnangul võiks fondi rahastada olemasolevate struktuuride ? EASi ja Kredexi raames. Nende ettevõtluse toetamiseks suunatud meetmed tuleks aga üle vaadata ning suunata raha prioriteetsematesse neist. Nii saaks ministri sõnul riskikapitali fondi pilootprojektidega algust teha juba järgmisel aastal.

Riskikapitali programmi juhtgrupi juhi ja peaministri nõuniku Raul Malmsteini sõnul on hetkel selge vaid see, et fond hakkab toetama alustavaid ettevõtteid, mitte olemasolevate ettevõtete restruktureerimist. Kuidas seda tegema hakatakse, pole paika pandud.

Konsultatsioonifirma Baltic Cresco Investment Group tegevjuhi ning riskikapitali programmi juhtgrupi liikme Olev Schultsi sõnul ei ole mõistlik viivitada otsusega, kust fondile raha võtta. ?Kui kaua venitatakse, leitakse uusi põhjuseid, miks fondi üldse mitte teha,? ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing