Sõerdi firma maksuameti soosik

Peeter Raidla 06. september 2004, 00:00

Maksu- ja tolliameti peadirektor Aivar Rehe on tänavu suvel visa järjekindlusega keeldunud tunnistamast maksumärkide trükkimisteenuse konkursil parimaks Saksa firma Schleiser & Schuell SecurityPrinting GmbH pakkumist, eelistades Vaba Maa kolm korda kallimat teenust. Kui riigihangete amet tunnistas sakslaste pakkumise juuli lõpus korrektseks, lõpetas Rehe kuu hiljem üldse käimasoleva pakkumise, viidates tähtaja möödumisele.

Kõnealune riigihange, mis praeguse seisuga on küll lõpetatud, kuid mille lõpetamise kavatsevad nii Vaba Maa kui ka üliodava pakkumise teinud Saksa firma edasi kaevata, on tekitanud rohkesti vaidlusi. Samas soovib maksu- ja tolliamet sellel nädalal uue avatud hanke välja kuulutada, iseasi, kas see vaidluste ajal ka õnnestub. Seni aga trükib Vaba Maa ülikalleid maksumärke edasi.

Küsimusele, miks ikkagi lükati tagasi sakslaste ülisoodne pakkumine, maksu- ja tolliamet selget vastust ei andnud. Oma pressiesindaja Aivar Pau vahendusel viidati vaid sellele, et pakkumise jõusoleku aeg lõppes 8. augustil ning maksu- ja tolliamet kui ostja ei jõudnud temast mitteolenevatel põhjustel selleks ajaks edukat pakkujat välja selgitada ja hankelepingut sõlmida.

Samas on riigihangete amet jõudnud juba mitmel korral tühistada maksu- ja tolliameti peadirektori Aivar Rehe käskkirju, mis tunnistasid Vaba Maa pakkumise parimaks. Kuigi Vaba Maa pakkumine on maksumärkide praegusest trükihinnast ligi kaks korda odavam, on see sakslaste omast siiski veel kolm korda kallim.

Oma käskkirjades on Aivar Rehe viidanud sellele, et sakslaste pakutud hind ei sisaldavat transpordikulutusi. See aga ei lähe kokku Saksa firma kinnitusega, et nende hind 1,77 krooni tükist sisaldab ka neid kulutusi. Arvestusega, et maksumärgid jõuavad Saksamaalt Eestisse maksimaalselt 12 veokorraga. Sellega, et sakslaste pakkumine oli korrektne, oli päri ka riigihangete amet.

Eelmisel aastal oli Vaba Maa enamusaktsionäriks riik, selle aasta jaanuarist on Vaba Maa omanikuks aga Tallinki enamusaktsionär AS Infortar. Kui võtta aluseks maksu- ja tolliametilt saadud andmed, siis valmivad tänavu maksumärgid Vabas Maas hinnaga 11,87 senti tükist.

Lähema nelja aasta peale on aga maksu- ja tolliamet plaaninud kokku ligi 448 miljoni maksumärgi ostmiseks 60 miljonit krooni, mis teeb ühe maksumärgi hinnaks tervelt 13,39 senti. Tänavu kevadel väljakuulutatud riigihange näitas samas, et üks Saksamaal tegutsev turvatrükifirma on valmis tubakaaktsiisi maksumärke trükkima ka vaid 1,77 sendi eest ehk ligi seitse korda odavamalt, kui maksuamet on ise arvestanud.

?Riigieelarves ettenähtud summa on maksimumpiir, mis on tuletatud arvestusest ligi 15 miljonit krooni aasta peale. Arvestuse aluseks on praegu jõus oleva lepingu mahud ning salatubaka osakaalu vähenemise prognoos seoses ELi sisepiiride avanemisega. Loomulikult on pakkumise mõte saada odavam edukas pakkumine,? selgitas Aivar Pau maksu- ja tolliameti seisukohta.

?Seni kehtib tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimiseks sõlmitud leping ASiga Vaba Maa,? märkis Pau.

Selleks aastaks on riigieelarves ette nähtud tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimiseks 13,3 miljonit krooni.

Schleicher & Schuell SecurityPrinting GmbH on turvatrükiseid tootev trükikoda alates 1862. aastast, alates 1982. aastast trükitakse spetsiaalselt ehitatud kõrgturvalisuse astmega hoones muu hulgas passe, rahatähti ja väärtpabereid. ?Schleicher & Schuell on korduvalt kinnitanud, et nende pakutud hind on reaalne. Muidu poleks seda ju pakutud. Ja kui firma ei suudaks pakutud hinnaga maksumärke trükkida, siis poleks ju ka protsessimisel mõtet,? sõnas sakslaste pakkumist vahendanud projektijuht Evelyn Eichhorst. ?Me saame muidugi aru, et Vaba Maa jaoks tähendab maksumärkide riigihange poole aasta sissetulekut, ent kui on korraldatud konkurss, siis peab see olema aus.?

Intervjuu Aivar Sõerdiga (pildil).

Kuidas on võimalik, et Saksa firma suudab Vaba Maaga võrreldes trükkida maksumärke kolm korda odavamalt?
Seda tuleb küsida Saksa firma käest. Pakkumiste avamise protokollis on kirjas Vaba Maa esindaja ütlus, et tegemist on põhjendamatult madala pakkumisega, mis ei kata isegi paberi hinda. Mina ise ei taha selle kohta midagi öelda.

Mis selle paberitüki nii kalliks teeb?
Paber ise ja suhteliselt suur arv turvaelemente.

Tubaaktsiisi maksumärkide trükkimine moodustas läinud aastal üle 50% Vaba Maa käibest?
See protsent vähenes tänavu esimesel poolaastal 40 protsendile. Oleme lisaks turvatrükistele hakanud tegelema ka reklaamtrükistega.

Kas võib öelda, et riigihanke venimine on kasulik eeskätt Vabale Maale, kes trükib senikaua maksumärke ka oma viimasest pakkumisest kaks korda kallimalt?
Minu jaoks ei ole see lahendus. Mina vajan lepingut.

On Teil olnud mingeid varasemaid kokkupuuteid üliodava pakkumise teinud firmaga Schleicher & Schull?
Me oleme nendega arutanud isegi võimalikku koostööd ühel tänavusel rahvusvahelisel messil. Küll me ei rääkinud maksumärkide riigihankest.

Mida arvate spekulatsioonidest, et maksuamet püüab riigihanget tänu Teile vägisi Vabale Maale anda?
See on täiesti meelevaldne spekulatsioon. Tegemist on piisavalt suure riigihankega, mida viib läbi soliidne riigiasutus. Kõik käib seaduste järgi. Ja olgu lisatud, et alates 2000. aastast ei tegelenud maksumärkidega mitte maksuamet, vaid tolliamet. Minul tuli maksuameti juhina suhelda Vaba Maaga aastal 1999.

Mis juhtub Vaba Maaga, kui selgub, et te riigihanget ikkagi ei võida?
Me oleme selleks valmis. Kahju on muidugi. Vaba Maa on Euroopa Liidus sertifitseeritud turvatrükikoda ja me püüame oma teenust maksimaalselt Eestis osutada.

ASi Vaba Maa majandusnäitajaid, mln kroonides

Allikas: Vaba Maa

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42
Otsi:

Ava täpsem otsing