Enamik börsifirmasid kiire käibekasvuga

Raivo Sormunen 07. september 2004, 00:00

2004. aasta teises kvartalis näitas kolmeteistkümnest Tallinna börsifirmast möödunud aastaga võrreldes suuremat käivet üksteist firmat. Ettevõtete keskmine käibekasv ulatus 14 protsendini.

2003. aasta tulemusele jäid alla vaid Norma (-3%) ja Viisnurk (-8%), kes olid esimeses kvartalis veel samuti kasvajate nimistus. Norma seletas käibelangust möödunud aasta teise kvartali ebatavaliselt suure müügiga Venemaale.

Viisnurga käibelanguse taga oli 16. aprillil suletud puidudivisjon, mille müügiprotsess oli augusti lõpus avaldatud teise kvartali aruande andmeil jõudnud lõppfaasi.

Sarnaselt esimese kvartaliga ulatus kõige suurem käibekasv 30. juunil lõppenud kvartalis (+185%) Kalevile. Suure käibekasvu taga on Kalev Jõhvi Tootmise (endise Järle) ja OÜ Maiasmokk ülevõtmine.

Üle aasta kasvutempoga 60?65% investoreid üllatanud Merko Ehitus andis seekord teise koha Harju Elektrile (käibekasv 31%) ja kolmanda koha Baltikale (+28%). Ehituskontserni käibekasv 19% andis seekord alles viienda koha. Enamiku Harju Elektri kasvust andis möödunud aasta sügisel omandatud suurosalus Leedu firmas Rifas. Rõivamüügifirma käibekasvu taga oli aga peamiselt lisandunud poepind ja jaemüügi osakaalu tõus ettevõtte kogukäibes. Väga kiire käibekasvuga (+25%) oli ka Saku Õlletehas, mis on oma tooteportfelli laiendanud ning kelle ekspordiosakaal näitab vaikset, kuid kindlat tõusu.

Kuigi aktsiahinna liikumine on tihedalt seotud peamiselt kasumikasvuga, on enamasti kasumikasvu eelduseks ikkagi suurenev käive. Näiteks on kõige suuremat käibelangust näidanud Viisnurk aastaga börsil kõige kehvemini (-49%) liikunud. Ka Norma aktsia on kaotanud aastaga hinnas 9%.

Kõige suuremat tulukasvu näidanud Kalevi aktsia pole samas aasta jooksul börsil liikunud. Toiduainetootja ülikiire käibekasv pole realiseerinud ka kasuminumbris. Kalevi juunikuuga lõppenud majandusaasta puhaskasum jäi möödunud aasta numbrile alla ligi kaks korda. Käibekasv on kompenseerinud kasumilanguse ja hoidnud aktsia hinna paigal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing