Tallinna börsi omanik OMX kavatseb osta ka Varssavi börsi

Annika Matson 07. september 2004, 00:00

?Oleme Varssavi börsiga läbirääkimisi pidanud,? kinnitas OMXi aktsiaturgude president Jukka Ruuska eile Saksa ajalehele Die Welt. Hetkel on OMX hõivatud Põhjala ja Balti riikide börside ülesehitamisega, kirjutas ajaleht.

Selle aasta lõpus peaks Varssavis valmima börsi erastamisvõimaluste ülevaade. Varssavi börsil on noteeritud 80 firmat, mille turuväärtus on kokku ligi 33 miljardit eurot (516 mld krooni).

Ruuska sõnade kohaselt soovib OMX üles ehitada regiooni börsid oma süsteemis. ?Vaid ühinedes on võimalik saavutada konkurentsivõimeline turg,? ütles Ruuska. Lisaks börsi omanikustaatusele on rootslased huvitatud ka oma kauplemissüsteemide müügist, kirjutas ajaleht.

?Hetkel on veel väga lahtine, kas Varssavi börs valib Põhjala või Kesk-Euroopa suuna,? ütles Austria panga Erste Bank Varssavis asuv analüütik Michal Mierzwa. DM BOS SA analüütik Waldemar Bojara kinnitas, et tegu on vaid kuuldusega ja midagi märkimisväärset ei ole Varssavis veel otsustatud.

Analüütik Mierzwa kinnitas, et Varssavi börs valmistub hetkel erastamiseks ja otsib partnereid. ?Kahtlen, kas erastamine viiakse lõpule juba selle aasta lõpus,? märkis ta.

Mierzwa sõnul on ka palju teisi firmasid, mis on huvitatud Varssavi börsi omandamisest, näiteks Austria börs, mis ostis hiljuti Ungari börsi. Ka Euronextiga on Mierzwa sõnul Varssavi börs tihedat koostööd teinud ning kindel on, et ka Euronext on temast huvitatud.

?Minu meelest oleks loomulikum, kui Varssavi börs koopereeruks Austria ja Ungari börsidega,? ütles Austria panka esindav analüütik Mierzwa. Ta selgitas, et Poola firmade aktsiatesse on väga palju investeerinud just Austria ja Ungari investorid ja neil oleks tema sõnul palju rohkem ühist, kui seda oleks Rootsi või Soome investoritega.

Varssavi börsil tehakse Mierzwa sõnul põhiline käive umbes 20 aktsiaga. Kõige populaarsemad aktsiad on Telekomunikacja Polska (TPS), PKN Orlen, Bank Pekao, Bank BPH, KGHM Polska Miedz, Prokom Software ja Agora.

OMXile kuuluvad Stockholmi, Helsingi, Tallinna, Riia ja Vilniuse börs. Ühisesse kauplemissüsteemi Norex kuuluvad lisaks veel Kopenhaagen, Oslo ja Reykjavik.

Septembri lõpus võtavad Helsingi, Tallinna ja Riia börs kasutusele NOREXi riikide kauplemissüsteemi.

Kuulda on olnud, et uus süsteem tuleb kasutusele 27. septembril. Täpset kuupäeva pole Tallinna börs veel avaldanud.

NOREXi liikmete vaheline koostöö põhineb ühisel kauplemissüsteemil ning reeglistikul, sealjuures säilitavad börsid ka oma sõltumatuse.

Samal ajal võtab Helsingi börs kasutusele NOREXi reeglistiku ning sellekohased muudatused tehakse ka Tallinna ja Riia börside reglementides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing